Ruszyły testy szczepionki Pfizer u dzieci w wieku od 2 do 11 lat

A doctor making a vaccination to a child

Szczepionka Pfizer jest obecnie testowana na dzieciach w wieku 2-11 lat – przekazał prezes koncernu Alberta Bourli. Wyniki badań powinny być dostępne do września.

Data rozpoczęcia szczepień w tej grupie wiekowej będzie zależała od wyników badań oraz od tego, kiedy Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wyda na to zgodę. Z kolei dane dotyczące testów preparatu u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat prawdopodobnie ukażą się w listopadzie – donosi dziennik The Hill.

31 marca koncern Pfizer ogłosił, że szczepionka na Covid- 19 jest skuteczna i w 100 procentach bezpieczna u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Firma spodziewa się, że w przyszłym tygodniu otrzyma zezwolenie na jej stosowanie w tej grupie wiekowej na terenie Stanów Zjednoczonych.

Czytaj również: Zalecają, aby przed czterdziestką nie szczepić AstrąZenecą

Kanada rozpoczyna szczepienia nastolatków

Jest to pierwszy kraj, który zdecydował się na taki krok. W środę kanadyjski resort zdrowia zezwolił na stosowanie szczepionki i u dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Kanady podjęła decyzję na podstawie danych z badań klinicznych przeprowadzanych w tej grupie wiekowej. “Po kompleksowej ocenie i niezależnej naukowej analizie istniejących danych, Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że szczepionka jest bezpiecznym i efektywnym sposobem profilaktyki COVID-19 także u dzieci w wieku 12-15 lat “  czytamy w oświadczeniu.

W badaniu klinicznym, które oceniło bezpieczeństwo i skuteczność preparatu wzięło udział 2260 nastolatków w wieku 12-15 lat. W grupie dzieci, które otrzymały pełne szczepienie Pfizerem, nie stwierdzono żadnego zachorowania na COVID-19. Z kolei w grupie, której podano placebo, odnotowano 18 infekcji koronawirusem. Próba z udziałem dorosłych była znacznie większa i liczyła ponad 43 tysiące uczestników.

AL

W Stanach Zjednoczonych rodzi się coraz mniej dzieci

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię