Kolejna niespokojna noc w izraelskich miastach

Zarówno arabskie, jak i izraelskie bojówki napadały na ludzi i dokonywały samosądów. Protesty przeciwko trwającej wojnie w Gazie wybuchły wczoraj na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu.

Dzisiaj spodziewane są tam kolejne gwałtowne rozruchy, bo Palestyńczycy obchodzą Nakbę czyli dzień katastrofy. To dzień w którym wspominają wypędzenie z domów 700 tysięcy swoich przodków zaraz po powstaniu państwa Izrael.

Nocne zamieszki wybuchały przede wszystkim w miastach na północy Izraela, które zamieszkuje mniejszość arabska.

  • W Acre palestyńskie bojówki podpaliły siedzibę teatru, który był w mieście symbolem pokoju.
  • W Jaffie na południu Tel Awiwu z kolei izraelscy ekstremiści obrzucili koktajlami Mołotowa jeden z arabskich domów. Dwójka dzieci została poważnie ranna, a jedno z nich jest w śpiączce z poparzeniami.
  • Wczoraj doszło do masowych protestów na Zachodnim Brzegu, a izraelskie wojsko używało wobec demonstrantów ostrej amunicji.
  • W starciach zginęło co najmniej 11 osób i były to najpoważniejsze zamieszki w tym rejonie od wielu lat.
  • We wschodniej Jerozolimie z kolei atakowali się Palestyńczycy i żydowscy osadnicy.
  • Dziś rano tysiące Palestyńczyków przeszły w proteście przez miasto Nablus, a w ciągu dnia spodziewane są kolejne demonstracje.
    Izraelska policja zatrzymała tej nocy kilkadziesiąt osób, w tym głównie Arabów. Wśród nich jest też szef jednej z arabskich bojówek, który dostał zarzut podżegania do przemocy.

Czytaj również: Ponad 45 000 osób zgłosiło się na ochotnika do odstrzelenia bizonów w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu

Zamieszki etniczne w Izraelu i na Zachodnim Brzegu to konsekwencja wcześniejszej eskalacji przemocy w Jerozolimie i trwającej teraz wojny w Gazie. To pierwsze takie starcia od lat. Podczas poprzednich wojen w Strefie Gazy dochodziło tylko do niewielkich protestów na Zachodnim Brzegu. Na wieść o samosądach i linczach w izraelskich miastach prezydent kraju Reuven Rivlin wezwał do powstrzymania “wojny domowej”.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię