Dlaczego warto odwiedzić Arizonę?

Stan Arizona to miejsce przepięknych krajobrazów, wspaniałej zróżnicowanej pogody, miast tętniących życiem, luksusowych kurortów, SPA i pól golfowych.

Kurorty i Spa

Kurorty, uzdrowiska, SPA. Wszystko dla ciała, ducha i umysłu. Innowacyjne zabiegi, joga na świeżym powietrzu, baseny, fitness. Najpopularniejsze to Enchantment Resort i L’Auberge de Sedona w miejscowości Sedona, Sanctuary Camelback Mountain w Paradise Valley, Four Seasons Resort i Boulders Resort &Spa w Schottsdale.

 

Pola golfowe

W Arizonie znajduje się ponad 300 pól golfowych. Najbardziej ekskluzywne pole golfowe Whisper Rock Golf Club zostało zaprojektowane przez Phila Mickelsona i Gary’ego Stephensona. Członkostwo odbywa się wyłącznie poprzez sponsorowanie lub zaproszenie i wynosić około 100 000 USD.

Grand Canyon

Ten cud natury każdy powinien zobaczyć choć raz. Były prezydent Theodore Roosevelt powiedział, że Wielki Kanion nie ma sobie równych w naturze.

Wypoczynek na świeżym powietrzu

Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu Arizona jest stanem dla ciebie. W Arizonie znajduje się 210 pasm górskich, niezliczona liczba kanionów, połacie ziem z czerwonymi skałami i kaktusami, skamieniałe lasy, jeziora, doliny, obszary rekreacyjne i wspaniała kultura rdzennych Amerykanów.

Kingman

Miasteczko znane jako „Serce Historycznej Trasy 66” prowadzi przez najdłuższy nieprzerwany odcinek Route 66. Zwiedzić również można Muzeum Arizona Route 66 i Muzeum Kolei Kingman, a także fragment dawnej trasy wagonów używanej w XIX wieku.

Oatman

Miejsce gdzie osiołki witają turystów. Miasteczko jest domem dla większej liczby osłów niż ludzi. Przez Oatman przebiega odcinek Route 66, słynnej drogi, która przez 30 lat była główną autostradą w Stanach Zjednoczonych.

Glen Canyon National Recreation Area

Jest narodowym obszarem rekreacji który obejmuje obszar wokół jeziora Powell i dolny Cataract Canyon. Cały obszar zajmuje 1 2544 429 akrów 5076,49 km2. Obszar rekreacyjny nosi nazwę Glen Canyon, który został zalany przez zaporę Glen Canyon, ukończoną w 1966 roku, a obecnie jest w większości zanurzony pod wodami jeziora Powell.

Scottsdale

Urocze miasteczko niedaleko Phoenix oferuje galerie sztuki, wspaniałe restauracje, uroczą architekturę, budynki, trzy budynki zaprojektowane przez Frank Lloyd Wright, luksusowe kurorty i SPA.

Tombstone

Dziki Zachód w najlepszym wydaniu. Saloons, skelpy i restauracje oraz zabytkowe budynki The Bird Cage Theatre i O.K. Corral Historic Complex. Warto udać się na cmentarze i do gmachu sądu oraz oglądnąć słynną strzelaninę z 1881 roku odtwarzaną w sercu miasteczka.

Lake Mead

Krajowy Obszar Rekreacyjny Lake Mead zajmuje 700 mil linii brzegowej. Jezioro Mead jest uważane za jedno z najlepszych na świecie jezior słodkowodnych do nurkowania ze względu na szeroki zakres głębokości.

Petrified Forest National Park

Park Narodowy Skamieniałego Lasu znajduje się w północno-wschodniej Arizonie. W centrum parku znajdują się petroglify Newspaper Rock i zrujnowana wioska Puerco Pueblo. Na północy Painted Desert Inn, budynek z cegły z lat 30. XX wieku, w którym znajdują się malowidła ścienne plemienia Hopi.

Beaver Dam Mountains Wilderness

Obszar dzikiej przyrody położony w północno-zachodniej Arizonie, obejmuje 21-kilometrowy odcinek Virgin River Gorge, doliny i pasmo górskie Beaver Dam Mountains oraz krajobraz przypominający pustynię Mojave.

Canyon de Chelly National Monument

Jest to labirynt trzech wąskich kanionów, znanych jako Kanion de Chelly. Został zasiedlony po raz pierwszy przez przodków Pueblo około 2500 p.n.e. Znajduje się w nim ponad 800 stanowisk archeologicznych, a miejsce to jest uważane jako jedno z najświętszych wśród członków plemion Navajo i innych.

Lake Powell

Prawie 2000 mil linii brzegowej czyni je drugim co do wielkości sztucznym jeziorem w USA. Niepowtarzalne krajobrazy i formacje skalne otaczają brzegi jeziora, przepiękne wschody i zachody słońca oraz różnorodność sportów wodnych przyciągają tysiące turystów każdego roku.

Coconino National Forest

Ten rozległy las jest jednym z najbardziej zróżnicowanych w Ameryce, z prawie 2 milionami akrów ziemi pokrytej górami, jeziorami i strumieniami oraz szczytem San Francisco – najwyższą górą w Arizonie.

Monument Valley

Plemie Navajo wita przyjezdnych w tej dolinie. Spektakularne formacje skalne, malowidła ścienne i klifowe, wydmy są jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na świecie.

Sedona

Otoczona czerwonymi skałami Sedona jest wspaniałym miejscem wypoczynku. Łagodny klimat, scena artystyczna i kulinarna, przepiękna natura, skały, lasy, kaniony i szlaki wędrówkowe przyciągają tysiące turystów rocznie.

Mission San Xavier del Bac

Jeden z najwspanialszych przykładów architektury misyjnej w USA. Misja założona została przez księdza Eusabio Kino w XVII wieku, dziś służy jako kościół parafialny dla plemienia Tohono O’odham. Wspaniała architektura, rodzime artefakty, bogata historia sprawiają, że Mission San Xavier del Bac nazywane jest jednymz największych skarbów na południowym zachodzie.

 

Red Rock State Park

Ten rezerwat przyrody zajmuje 286 akrów a na ich terenie oprócz przepięknych czerwonych skał miejsce to zadziwia zielonymi łąkami, szlakami pośród jałowców i krzewami manzanita, klifami oraz przezroczystą wodą w Oak Creek przepływającą przez kanion o tej samej nazwie.

Tucson

Tucson oferuje szereg miejsc do zwiedzania i odpoczynku na świeżym powietrzu. Dla tych lubiących naturę Tucson oferuje góry, kaniony, lasy i rzeki. Mieszkańcy sugerują odwiedzenie Sentinel Peak Park, Mount Lemmon, Sabino Canyon, Coronado National Forest. W Tucson warto udać się do AMerind Museum, w którym można podziwiać culturę i sztukę zachodnią oraz tubylczą. Tohono Chul, które jest częścią University of Arizona Museum of Art, oferuje wystawę Georgia O”Keefee, Jackson Polloc i Elisabeth Vigee-Lebrun oraz ponad 40 rzeźb.

Kartchner Caverns State Park

Ten park stanowy oferuje zwiedzanie jaskiń o łącznej długości 2,4 mil. Jedną z najbardziej fascynujących jest Rotunda-Throne Room. W parku znajduje się jeden z najdłuższych na świecie stalaktytów ze słomy sodowej – 21 stóp i 3 cale.

Colossal Cave Mountain Park

Ten jaskiniowy park znajduje się w górach Rincon na wschód od Tucson. Zwiedzający muszą zejść w głąb jaskini na głębokość około sześciu pięter, przemierzając 363 schody, aby podziwiać formacje jaskiniowe – stalaktyty, stalagmity, kamień naciekowy i heliktyty.

Saguaro National Park

Jedyny park na świecie chroniący kaktusy Saguaro. Park jest podzielony na część wschodnią i zachodnią, obie oferują szlaki wędrówkowe i wystawy informacyjne. Jeśli masz czas na przemierzenie tylko jednego szlaku udaj się na Valley View Overlook Trail.

Vermilion Cliffs National Monument

Ten dziewiczy pomnik narodowy o powierzchni 280 000 akrów jest skarbem geologicznym z jednymi z najbardziej spektakularnych szlaków i widoków na świecie – Paria Plateau, Vermilion Cliffs, Coyote Buttes, Paria Canyon. A wśród nich słynna formacja skalna – the Wave – Fala.

Montezuma Castle National Monument

Założony 8 grudnia 1906 roku Montezuma Castle jest trzecim pomnikiem narodowym poświęconym kulturze rdzennych Amerykanów. Podziwiać tam można dobrze zachowaną osadę ludu Sinagua z około AD 1100 i 1425.

10 miejsc wartych odwiedzenia

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię