“Murzynek Bambo” na cenzurowanym. “Wspiera rasizm”

Ten wiersz Juliana Tuwima zna niemal każdy z nas. “Murzynek Bambo” ukazał się po raz pierwszy w 1935 roku w “Wiadomościach literackich”. Od dawna część komentatorów uznaje wiersz za raistowski.

Teraz głos w sprawie “Murzynka Bambo” zabrał polski poseł Lewicy Maciej Gdula. “Tuwim był genialnym poetą, ale nawet największym zdążają się utwory, które źle się zestarzały. “Murzynek Bambo” jest rasistowski i wspiera “radosny i niewinny” rasizm” – napisał na Twitterze Maciej Gdula. Do swojego wpisu poseł dołączył link z filmem, w którym przedszkolacy wystawiają “Murzynka Bambo” w dziecięcym teatrze.

 

“Moim zdaniem utrzymywanie w kanonie “Murzynka Bambo”, udawanie, że nie ma tam rasistowskich treści i to zarówno na poziomie używania słowa „Murzyn”, jak i także na poziomie takim, że Bambo nie chce pić białego mleka, bo się go boi, nie chce się myć, “bo się wybieli”, jest jednak przyzwoleniem na rasizm” – powiedział w rozmowie z PAP Maciej Gdula.

Czytaj również: Urokliwe wyspy w USA. Nie wszyscy wiedzą o ich istnieniu

Według polityka wiersz powinien zostać opatrzony odpowiednim komentarzem, w którym eksperci wyjaśniają, na czym polegają stereotypy i uprzedzenia. Z kolei Tomasz Rzymkowski, wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki twierdzi, że popularny wiersz “nigdy nie miał charakteru rasistowskiego”.

To nie pierwsza interwencja polityka Lewicy. Wiosną Maciej Gdula za rasistowską uznał powieść Henryka Sienkiewicza “W pustyni i w puszczy”.“Murzynek Bambo” opiada historię czarnoskórego dziecka, które uczy się w afrykańskiej szkole. 16-wersowy wiersz kończy się konstatacją: “szkoda, że Bambo czarny, wesoły, nie chodzi razem z nami do szkoły”.

AL

Prawie połowa mieszkańców Chicago popiera działania burmistrz Lightfoot

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię