Czy Andrzej Duda zawetuje lex TVN?

LEX TVN to ustawa o KRRiT w nowoczesnej, zreformowanej formie. Jak wiemy ustawa ta ma ograniczyć udziały obcego kapitału, spoza Unii Europejskiej, w polskich mediach.

Ustawa przeszła już przez Sejm, w atmosferze ogromnego skandalu. Opozycja dążyła do przełożenia obrad aż do września i podczas głosowania wygrała. Niestety Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję głosowania i wskutek tego ustawa przeszła w Sejmie większością głosów, do czego znacznie przyczynił się obóz Pawła Kukiza. Discovery zagroziło wówczas Polsce poważnymi krokami prawnymi.

Czytaj także: Lex TVN i co dalej? Jak będą wyglądać wolne media w Polsce

Wiele osób zadaje sobie pytanie co prezydent Andrzej Duda zrobi z Lex TVN?

Czy zawetuje ustawę, czy odważy się wystąpić wbrew PIS? Prezydent Duda znany jest z tego, że chętnie i często podpisuje wszystkie dokumenty jakie podsuną mu politycy z PIS. Czy i tym razem będzie podobnie?

Niektóre media spekulują, że w tym przypadku może być jednak inaczej. Dowodem na to ma być przemówienie jakie wygłosił Andrzej Duda w czasie obchodów uroczystości Święta Wojska Polskiego. W czasie przemówienia prezydent odniósł się do konieczności dotrzymywania umów międzynarodowych. Prezydent zapewniał, że będzie stał na straży konstytucji, ze będzie bronił wolności słowa, swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej jak i zasady prawa własności. Prezydent podkreślał, ze utrzymywanie dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi to sprawa priorytetowa.

Zobacz też: Odpocznij w Polsce. Uzdrowiska, SPA i sanatoria

Według wielu ludzi była to aluzja do sporu PIS z TVN i całą grupą Discovery. Dla niektórych jest to jednoznaczny sygnał, że Duda nie podpisze ustawy w obecnej formie.
Innym sygnałem jest fakt, że prezydent odmówił spotkania się z Jarosławem Gowinem w cztery oczy. Gowin bowiem chciał przekonać prezydenta do złożenia podpisu pod ustawą.

Weto prezydenta w sprawie LEX TVN to także ważna kwestia gospodarcza. Polska ma podpisany traktat z USA o ochronie wzajemnych interesów gospodarczych. Ma to zapewnić polskim i amerykańskim przedsiębiorcom bezpieczeństwo gospodarcze i poczucie stabilność inwestycji czynionych w obu tych krajach.

Co zrobi prezydent? Bez wątpienia ma trudny orzech do zgryzienia. Z jednej strony nie chce podpaść swojej rodzimej partii, a przede wszystkim Jarosławowi Kaczyńskiemu, a z drugiej zaś weto LEX TVN byłoby swoistym powrotem Andrzeja Dudy do wielkiej polityki, po prawie rocznej przerwie.

Jakie polskie dania dla Amerykanów?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię