Masz konto na Allegro i Facebooku? Uważaj na oszustów!

Co do tego, że oszuści szukają sposobów na „łatwe pieniądze” nikt nie ma wątpliwości. Trzeba przyznać, że w związku z tym iż jesteśmy coraz bardziej związani ze światem wirtulanym, złodzieje stają się coraz bardziej kreatywni.

Kilka dni temu cyberprzestępcy zaatakowali klientów banków. Na celowniku znalazły się mBanku, Alior Bank, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska i PKO Bank Polski. Na czym polegało oszustwo? Otóż oszuści wysyłali fałszywe e-maile, w których podszywali się pod wybraną instytucję bankową. Tytuł wiadomości brzmiał „Potwierdzenie_18.10.2021 r.”.

Zobacz też: 24 ciekawostki i fakty o Tennessee

W załączniku dołączonej do wiadomości jest plik, który rzekomo miał być dowodem podpisania dokumentów – w rzeczywistości zawierał wirusa. Za pomocą linku wirtualni przestępcy mogli przejąć kontrolę nad rachunkiem bankowym klienta.

Czytaj również: Najbardziej artystyczne miasta świata

Teraz zajęli się wyłudzaniem danych do logowania przez fałszywą stronę internetową Allegro oraz Facebook. Przestępcy podszywają się pod osoby sprzedające przedmioty. Żeby dokończyć zakup, trzeba zalogować się do jednego z serwisów oraz zrobić przelew na rachunek Banku Pocztowego.

Kradzież odbywa się pod przykrywką sprzedaży. Aby dokończyć zakup należy zalogować się za pomocą jednego z powyższych. Następnie otrzymujemy fałszywą stronę Banku Pocztowego i polecenie przelewu” – napisano na CSIRT KNF.

 

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię