Facebook rezygnuje z systemu rozpoznawania twarzy i wykasuje dane ponad miliarda użytkowników

Firma Meta (kiedyś Facebook) zapowiedziała zamknięcie swojego systemu rozpoznawania twarzy i usunie dane ponad miliarda użytkowników.

„Ta zmiana będzie stanowić jedną z największych zmian w historii tej technologii” – napisał we wtorek na blogu firmy Jerome Pesenti, wiceprezes działu zajmującego się sztuczną inteligencją nowej firmy macierzystej Facebooka, Meta.

Powiedział również, że firma starała się dostrzec pozytywne aspekty używania technologii identyfikacji twarzy, jednakże w obliczu rosnących obaw związanych z bezpieczeństwem danych personalnych firma postanowiła, że w nadchodzących tygodniach usunie „dane identyfikacyjne ponad miliarda osób”

Czytaj także: 8 najlepszych aplikacji do przetwarzania w chmurze dla małych firm

Facebook wprowadził system rozpoznawania twarzy ponad dekadę temu. Ostatnimi czasy, ze względu na liczne sprawy sądowe i kontrole, stopniowo ułatwiał dobrowolną rezygnację z tej funkcji.

Decyzja Facebooka o zamknięciu systemu „jest dobrym przykładem próby podejmowania decyzji, które są dobre dla użytkownika jak i firmy” – powiedziała Kristen Martin, profesor etyki technologicznej na Uniwersytecie Notre Dame. Dodała, że „​​ruch ten pokazuje również siłę nacisku publicznego i regulacyjnego, ponieważ system rozpoznawania twarzy jest przedmiotem ostrej krytyki od ponad dekady.”

Meta Platforms Inc., firma macierzysta Facebooka, wydaje się przyglądać nowym formom identyfikacji osób. Pesenti powiedział, że wtorkowe ogłoszenie obejmuje „odejście od szerokiej identyfikacji i poszukiwań węższych form uwierzytelniania osobistego”.

Czytaj też: Szykują się wielkie zmiany w Facebooku. Zmiana nazwy i powstanie centrum metaverse to tylko początek!

„Rozpoznawanie twarzy może być szczególnie cenne, gdy technologia działa prywatnie na własnych urządzeniach” – napisał. „Metoda rozpoznawania twarzy przez urządzenie, niewymagająca przesyłania danych o twarzy do serwerów zewnętrznych, jest obecnie najczęściej wdrażana w systemach używanych do odblokowywania smartfonów”.

Nowe ostrożne podejście Meta do rozpoznawania twarzy jest następstwem decyzji innych amerykańskich gigantów technologicznych, takich jak Amazon, Microsoft i IBM z zeszłego roku o zakończeniu lub wstrzymaniu sprzedaży oprogramowania do rozpoznawania twarzy policji, powołując się na obawy dotyczące fałszywej identyfikacji i w kontekście walki USA z niesprawiedliwością rasową.

Masz konto na Allegro i Facebooku? Uważaj na oszustów!

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię