Samoleczenie wzroku – skuteczne ćwiczenia na to, by poprawić wzrok

W życiu codziennym jesteśmy narażeni na działanie wielu czynników osłabiających wzrok. Przede wszystkim w nadmiernym stopniu jesteśmy wystawieni na działanie szkodliwego światła i promieniowania UV.

Szkodliwe działanie wykazuje światło emitowane przez urządzenia, z których korzystamy na co dzień – w wielu przypadkach od rana do wieczora: smartfony, tablety, monitory, telewizory. Niewiele mniejszym zagrożeniem są żarówki energooszczędne, tzw. świetlówki, światło LED oraz nowoczesne oświetlenie samochodowe – xeon. Oznacza to w praktyce, że prędzej czy później każdego z nas czeka noszenie szkieł korekcyjnych lub soczewek – wzrok bowiem, zostanie osłabiony lub uszkodzony z biegiem czasu.

Czytaj również: To jedno warzywo może uchronić cię przed rakiem jelita grubego

Aby wspomóc pracę wzroku powinniśmy zacząć od stosowania szkieł z filtrami antyrefleksyjnymi, które będą neutralizować szkodliwe światło i promieniowanie. Pozytywnym aspektem jest fakt, że z takich szkieł korzystać mogą osoby, które nie posiadają wady wzroku, możliwe jest bowiem zastosowanie szkieł „0”. Powłoki nie tylko zapobiegną negatywnym skutkom sztucznego światła, zwiększą również komfort korzystania z urządzeń cyfrowych i nocnej jazdy samochodem. Będą także eliminować odbicia światła zachodzące na powierzchni soczewek (tzw. refleksy), podnoszą również kontrast widzenia.

Warto też zastosować dietę przyjazną dla oczu i wzroku. Dobry wpływ na nie mają warzywa zielone i strączkowe, w tym: szpinak, brokuły, aronia, jagody. Zawierają one antyoksydanty oraz zeaksantyny, które korzystnie wpływają na oczy. Można również skorzystać z suplementów wspomagających pracę oczu i mających wpływ na ich regenerację – w szczególności zawierających witaminę A oraz luteinę – są one powszechnie dostępne w aptekach.

Zobacz też: Naturalne sposoby na 7 dokuczliwych problemów zdrowotnych

Wskazane jest również wykonywanie ćwiczeń wzroku, które pozwalają na odprężenie nerwu wzrokowego i relaksację oczu. Oto kilka metod:

  • Zamknij oczy i spójrz w stronę słońca. Poruszaj głową w taki sposób, aby naświetlić każdy zakątek zamkniętego oka. Wykonuj zabieg przez maksymalnie 5 minut. W żadnym wypadku nie próbuj patrzeć bezpośrednio na słońce! Po otworzeniu oczu zobaczysz różnicę zarówno w jakości obrazu jak i w komforcie używania wzroku.
  • Zamknij oczy i dodatkowo zakryj je rękoma. Pozostań tak przez ok 5-10 minut. Ciemność pozwala oczom na relaks i odpoczynek.
  • Korzystając z komputera (np. w pracy) spójrz na przedmiot bardziej oddalony – np. na zegar na ścianie. Na przemian spoglądaj na przedmiot znajdujący się bliżej i dalej – pozwoli to na ćwiczenie mięśni ocz i ich akomodacji.
  • Relaksacyjne dla oczu jest również wpatrywanie się w płonący w ciemności naturalny ogień – np. święcę lub ognisko.
Czytaj: 50 prostych sposobów na poprawienie odporności

Poprawianie wzroku metodą dr. Batesa

Jedną z popularniejszych w USA metod relaksacyjno-rehabilitacyjnych oczu jest metoda dr. Batesa, której głównym założeniem jest zdolność oka do regeneracji. Zgodnie z teorią uczonego odpowiednie ćwiczenia mięśni oczu wpływają na ich akomodację – czyli przystosowanie do zmian światła – innymi słowy polepszają jakość widzenia. Podstawowym założeniem uczonego jest, że stosując ćwiczenia przez odpowiedni czas istnieje możliwość poprawienia lub całkowitego wyleczenia wad wzroku bez konieczności noszenia okularów czy soczewek.

Jednym z ważnych założeń teorii Batesa jest konieczność eliminacji udziału stresu w naszym życiu, którego negatywne skutki odbijają się także na wzroku. Ćwiczenia powinny być wykonywane w wyciszeniu i spokojnej atmosferze. Bates nigdy jasno nie określił ile trzeba ćwiczyć, stwierdził natomiast, że warto zacząć od kilku minut każdego dnia, stopniowo wydłużając czas ćwiczeń. Przekonywał, że 2 treningi dziennie po 20 minut każdy, po ok. 2-3 miesiącach powinny wpłynąć na poprawę wzroku o 0,5 dioptrii. Podkreślił jednocześnie, że czas ten jest indywidualny i może się różnić – chociażby ze względu na rodzaj i skalę wady wzroku.

Zobacz też: Cholina – jeden z najlepszych składników odżywczych wzmacniających mózg i pamięć

Metody ćwiczeń poprawiania wzroku metodą dr. Batesa

  • Naświetlanie oczu przy wykorzystaniu słońca – co zostało opisane już wyżej.
  • Usiądź wygodnie na krześle z prostym oparciem i przysuń się do stołu. Kark i plecy utrzymuj w jednej linii, nie odchylając się do przodu. Łokcie oprzyj na blacie, rozgrzej dłonie pocierając jedną o drugą i zakryj nimi oczy, w taki sposób aby palce krzyżowały się na czole. ?Przez dłonie nie powinno przedostawać się światło. Zacznij oddychać głęboko i spokojnie, powoli zamknij oczy – odwołaj się teraz do swojej pamięci, przywołaj wspomnienia z najmniejszymi detalami. We wspomnieniach powinny dominować ciemne barwy – im bardziej zbliżone do czerni tym lepiej. Po 10 minutach powoli otwórz oczy i zacznij mrugać.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię