Akwamaryn – pochodzenie, właściwości i zastosowanie

Akwamaryn (łac. aqua marina – woda morska) to błękitny lub niebieskozielony minerał – jego kolor zależy od ilości domieszek żelaza. Jest kamieniem szlachetnym, stanowi przezroczystą odmianę berylu.

Nazwę „akwamaryn” wprowadził w swoim dziele: „Gemmarum et Lapidum Historiia” flamandzki lekarz i mineralog Anselmus de Boodt w 1609 roku. Istnieje jednak rzadszy wariant akwamarynu zwany maxixe, który ma ciemnoniebieski kolor, który może blaknąć pod wpływem światła słonecznego.

Jak na kamień szlachetny, akwamaryn występuje dość powszechnie – z tej przyczyny jest niedrogi – jego wartość zależy głównie od wagi i koloru. Naturalny, prawdziwie niebieski akwamaryn jest najbardziej cenny.

Jedną z ciekawszych właściwości akwamarynu jest inkluzja – czyli zawartość wewnątrz ciał obcych. Znajdują się w nim długie, równoległe do ścian słupa kryształu kanaliki wypełnione roztworem nadającym kryształom brązowawe zabarwienie; minerały te często zawierają także pęcherzyki powietrza. W niektórych kryształach mogą występować kropelki cieczy ułożone w kształcie gwiazdy.

W Akwamarynach spotkać można również kryształy biotytu, flogopitu, rutylu, pirytu, hematytu, ilmenitu oraz turmalinu. Akwamaryn związany jest ze skałami granitowymi, szczególnie z pegmatytowymi i hydrotermalnymi. Znaleźć go można także w żyłach skał metamroficznych zmineralizowanych przez aktywność hydrotermalną. Minerał jak już wspomniano występuje dość powszechnie, dorodne okazy można znaleźć w Brazylii, Pakistanie, Rosji, Madagaskarze, USA, Nigerii, Tanzanii, Australii, Afganistanie, Chinach. Występuje także w Polsce.

Akwamaryn był określany w kulturze jako kamień narodzin, od najdawniejszych czasów uważano go jako symbol młodości i szczęścia. Już w IIIw. p.n.e. był wykorzystywany przez Greków i Rzymian. Jego kolor sprawił, że w europejskiej kulturze połączono go z oceanem.

Starożytni Rzymianie wierzyli, że akwamaryn może chronić ludzi podróżujących przez morza, używali go również jako talizmanu zapobiegającego chorobom. Chińczycy używali go do wykonywania pieczęci, figurek i rytownictwa. Japończycy używali akwamarynu do produkcji netsuke (miniaturowych rzeź, bardzo popularnych w XVII wieku). W 1971 roku stał Klejnotem Stanu Kolorado.

 

Ciekawe okazy Akwamarynu można znaleźć w:

  • British Museum w Londynie – przechowywany jest tam kryształ niebieskozielony w formie nieregularnego graniastosłupa, przezroczysty, o masie 110,2 kg.
  • Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku – znajduje się tam okaz ważący 4438 karatów. Kamień jest oszlifowany fasetowo w kształcie jajka.
  • Na Zamku Królewskim w Warszawie prezentowane jest berło Stanisława Augusta Poniatowskiego, wykonane w ok. 1792 roku – jest zrobione z trzech oszlifowanych lasek akwamarynu, połączonych ze sobą złotymi oprawami w kształcie pierścieni, ze stylizowanymi złotymi liśćmi akantu.
  • Bibliotece i Muzeum Prezydenckiego Franklina D. Roosevelta – znajduje się tam „Akwamaryn Roosevelta” podarowany Eleanor Roosevelt w 1936 roku; ma ok 1kg.
  • Dorodny okaz akwamarynu został znaleziony w Brazylii w okolicy Belo Horizonte – ważył 61kg.

 

Akwamaryn to kamień odnajdywania drogi, harmonizuje i energetyzuje czakrę trzeciego oka oraz czakrę gardła. Wnosi światło i jasność w najgłębsze zakamarki duszy, rozjaśnia ją i oczyszcza. Pomoże w odnalezieniu samego siebie oraz w przezwyciężeniu nieśmiałości. Dzięki jego działaniu możemy poczuć się pewni siebie oraz odkryć swoje magiczne zdolności, np. jasnowidzenie.

Akwamaryn słynie również ze właściwości ochronnych. Potrafi oczyszczać z negatywnej energii – szczególnie tej prowadzącej do skrytości i nieśmiałości. Oczyszcza z wpływów innych osób.

 

Minerał pomaga właścicielowi w zacieśnianiu przyjaźni i odkrywaniu ludzi, którzy są najbardziej do nas upodobnieni. Można podarować go bliskiej osobie, lub wykonać z niego talizman – wspomagać będzie w podejmowaniu decyzji i okaże wsparcie w chwilach zwątpienia. Medytowanie wraz z akwamarynem oczyści umysł i otworzy nowe możliwości – pod jego wpływem możemy nagle doznać olśnienia, wpaść na genialny pomysł.

Akwamaryn przyciąga pozytywne rzeczy, osoby i wydarzenia, pozwala na spełnienie najskrytszych marzeń, przydany jest w tzw. białej magii do zaklęć miłosnych. Można go wykorzystywać jako pomoc także wtedy, gdy pragniemy otworzyć się na kontakt ze swoim aniołem stróżem czy innymi istotami niebiańskimi.

Uważa się też, że akwamaryn posiada moc przedłużania młodości osobie, która go nosi, oraz że wzmacnia wierność i szczęście w miłości i małżeństwie. Akwamaryn pozwoli zwiększyć czystość serca, przekazuje cudowne uczucie więzi z całym światem. Daje poczucie wewnętrznej wolności, wizjonerskiej jasności spojrzenia i intuicyjne rozumienie.

Akwamaryn posiada także właściwości lecznicze -harmonizuje ciało, umysł i duszę. Poprawia samopoczucie, łagodzi rozdrażnienia i agresje, działa rozpogadzająco w przypadku depresji. Świetnie nadaje się do energetyzowania wody. Leczy schorzenia dróg oddechowych i płuc, pomaga także usunąć napięcia w obrębie karku. Pozytywnie oddziałuje w sytuacji bólu żołądka oraz wątroby. W przypadku schorzeń i zmian skórnych pomocne może się okazać przemywanie skóry wodą „naładowaną” akwamarynem.

Jest dobrym wsparciem dla osób pracujących w zawodach związanych z nieustannym pogłębianiem wiedzy, polecany jest więc badaczom, naukowcom, lekarzom, informatykom, oraz wszystkim podróżującym przez morza – ma uspokajać wody i pomagać trafić do celu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię