Jak czasowa głodówka wpływa na ciało i mózg?

Naukowcy skierowali swoje badania ku tzw. „okresowej głodówce”, aby ustalić jak wpływa na organizm człowieka. Wyniki okazały się być szczególnie interesujące.

Ustalono, że dzięki głodówce zwiększają się ilości energii pozyskiwanej ze spalania tłuszczu, opóźniają się także niektóre negatywne w skutkach procesy, m.in powodujące demencję. Okresowa głodówka polega na podzieleniu doby na 8 godzin okna żywieniowego (czas, w którym możemy jeść)  i 16 godzin przerw od jedzenia. W ciągu owych 16 godzin przerwy od jedzenia w organizmie zachodzą ważne zmiany.

Energia z tłuszczu a glikogen

Część zasobów energii pozyskiwanej z posiłków jest magazynowana w wątrobie jako glikogen. Po 10-12 godzinach przerwy w spożywaniu posiłków zapas glikogenu staje się niewielki. Stan ten może powodować uczucie rozdrażnienia, co bywa określane jako „bycie złym” z powodu odczuwania głodu. Chwytliwy tekst jednej z popularnych reklam: „głodny nie jesteś sobą” ma więc pokrycie w rzeczywistości. Stan ten ma jednak pewne zalety – niski poziom glikogenu powoduje, że adipocyty wypuszczają do krwioobiegu tłuszcz, który trafia do wątroby gdzie przemieniany jest w energię dla mózgu i ciała – w dosłownym uproszczeniu – organizm spala tłuszcz.

 

Wyniki badań pokazały, że u osób które „pościły” od 12 do 22 godzin odnotowano 60% wzrost energii pozyskiwanej z zasobów tłuszczowych. Największe zmiany na tej płaszczyźnie zaobserwowano po 18 godzinach głodówki. Ketoza, a więc spalanie tłuszczów jest jedną z największych zalet głodówki, jak podkreślają niektórzy naukowcy, jej stosowanie może być kluczem do zdrowszego i dłuższego życia.

Dieta ketogenicza a ketony

W czasie kiedy organizm spala tłuszcz w organizmie wydzielane są specyficzne związki organiczne zwane ketonami. Wywołują one w mózgu produkcję ważnego białka określanego jako neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego. Pomaga ono w budowaniu i umacnianiu neuronów i połączeń nerwowych w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć i naukę. Te obserwacje poczynione przez naukowców wyjaśniają zatem, dlaczego wzrost produkcji ketonów w ciągu pierwszych 6 tygodni stosowania tzw. „diety ketogenicznej” przyczynia się do poprawy pamięci u osób z wczesnymi objawami demencji. Ciała ketonowe wykorzystuje się także w leczeniu pacjentów chorych na epilepsję.

Aby czerpać korzyści płynące z ketonów nie trzeba pościć. Stan ten można osiągnąć poprzez dietę ketogeniczną polegającą na spożywaniu większych ilości produktów bogatych w tłuszcz z jednoczesnym ograniczeniem podaży węglowodanów. U grupy ludzi, którą poddano badaniu, która stosowała tę metodę przez 3 miesiące, zaobserwowano utratę wagi, tkanki tłuszczowej, spadek ciśnienia krwi oraz spadek produkcji tzw. hormonu IGF-1 odpowiedzialnego m.in za proces starzenia się. Jednocześnie naukowcy potwierdzają, że wzrost ketonów jest największy w okresie stosowania głodówki, w trakcie której wzrasta aż 20 krotnie; w czasie diety ketogenicznej – 4 krotnie.

Męska menopauza to nie mit!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię