Ceremonialne kakao – wszystko, co warto wiedzieć na temat cudownego eliksiru Majów

Ceremonialne kakao jest wytwarzane z rodowych szczepów nasion kakaowca z Ameryki Środkowej i Południowej. W przeciwieństwie do konwencjonalnego kakao lub proszku kakaowego, ceremonialne kakao jest minimalnie przetwarzane, aby zmaksymalizować jego korzyści zdrowotne.

Kakao oprócz tego, że jest zdrowe, pyszne i pożywne jest również przez wielu traktowane jako święte lekarstwo roślinne – jest narzędziem do otwierania serca, eksploracji swojego wnętrza, medytacji i połączenia z innymi.

Kakao ceremonialne zawiera w 100% czystą pastę z ziaren kakaowych, które posiadają znacznie większą ilość korzystnych, przywracających zdrowie i poprawiających nastrój związków niż jakikolwiek inny produkt na bazie kakao.

Oto 12 faktów na temat ceremonialnego kakao:

1. Wykonane jest z wysokiej jakości

ziaren kakaowca

Ziarna używane do otrzymania ceremonialnego kakao pochodzą z odmiany Criollo.

Istnieją dwie główne odmiany drzew kakaowych – Criollo i Forastero. Podczas gdy Forastero jest tradycyjnie hodowany ze względu na słodycz i odporność roślin, Criollo jest dzikim szczepem, który jest mniej odporny i łagodniejszy w smaku. Criollo ma również wyższe stężenie związków przywracających zdrowie i poprawiających zdrowie umysłowe, takich jak teobromina, serotonina, proantocyjanina, anandamina – znana również jako „substancja błogości”, metyloksantyny, tryptofan, fenyloetyloamina – działa jako naturalny antydepresant, który stymuluje skupienie i energię. Trzecia, hybrydowa odmiana – Trinitario, jest połączeniem Criollo i Forastero ziaren.

2. Ceremonialnym kakao delektowano się w czasach starożytnych

Ziarna Criollo były częścią świętych obrządków już w czasach starożytnych. Kakao z ziaren Criollo były tradycyjnie używane przez kapłanów, szamanów i duchową elitę w starożytnych kulturach Majów, Azteków i Olmeków jako ich duchowy partner. Mówi się nam, że szamani tych starożytnych kultur nasycali swoje cenne ziarna kakaowca duchem, aby nadać mu wymiar niespotykany w innych odmianach kakao.

3. Ceremonialne kakao jest postrzegane jako enteogen

W nowoczesnych kulturach ceremonialne kakao klasyfikowane jest jako enteogen. Enteogeny to substancje psychoaktywne, najczęściej zawarte w roślinach indukujące mistyczne i duchowe doświadczenia powodujące odmienne stany świadomości podobne do tych wywołanych w szamańskich rytuałach.

4. Ceremonialne kakao musi być hodowane i wytwarzane w specyficzny sposób

Aby kakao mogło zostać uznane za gatunek ceremonialny, musi być hodowane i wytwarzane za pomocą:

 • rodowych szczepów kakao,
 • zrównoważonych praktyk rolniczych,
 • minimalnie przetwarzane,
 • szacunku do ziemi na której jest uprawiane.

 

5. Ceremonialna pasta kakaowa Criollo jest wytwarzana w bardzo specyficzny sposób

Ziarna na kakao ceremonialne nie tylko są przetwarzane w minimalnym stopniu tradycyjnymi środkami produkcji. Ceremonialna pasta kakaowa Criollo jest również wytwarzana w bardzo specyficzny sposób. Criollo jest przetwarzana tradycyjnymi środkami produkcji, które wywodzą się z cywilizacji Majów i Olmeków.

Pasta powstaje w wyniku fermentacji ziaren, lekkiego podgrzania najwyższej jakości ziaren na płycie grzewczej, ręcznego obrania, a następnie zmielenia w rozgrzanym młynie (tradycyjnie młynku kamiennym), dzięki czemu powstały proszek zastyga do ostatecznej postaci pasty.

Dzięki temu procesowi ziarno Criollo zachowuje większość swoich zdrowotnych właściwości. Proces ten pozwala również na aktywacje tłuszczu w ziarnach, co jest nie tylko zdrowe dla organizmu, ale również jest najlepszym naturalnym nośnikiem związków znajdujących się w ziarnach kakaowca w całym organizmie.

6. Kakao ceremonialne jest ekologiczne

Oprócz tego, że kakao ceremonialne powinno być minimalnie przetworzone, powinno być również ekologiczne. Ważną częścią ceremonii jest to, że używamy czystego kakao jako narzędzia do leczenia i łączenia się z naszym ciałem. Spożywanie kakao uprawianego przy użyciu pestycydów, syntetycznych nawozów i modyfikacji genetycznych jest szkodliwe, a zatem nie nadaje się do użytku ceremonialnego.

7. Ceremonialne kakao po spożyciu wywołuje w organizmie silne uczucie rozgrzewania serca

Im wyższa jakość ziarna użytego do sporządzenia pasty, tym silniejsze wydają się doznania.

Szczep Criollo ma również szeroki zakres odmian ziaren i ich mocy, które zmieniają się w zależności od lokalizacji i procesu uprawy. Trinitario po spożyciu wytwarza podobne doznania jak kakao ceremonialne z ziaren Criollo.

Ziarna Criollo zawierają największą gęstość teobrominy, która jest stymulantem serca, a nie stymulantem układu nerwowego, jak kofeina. Ta stymulacja serca powoduje wrażenia otwierające serce, z których znane jest kakao klasy ceremonialnej.

8. Ceremonialne kakao poprawia samopoczucie

Wielu pijących kakao ceremonialne robi to aby medytować i wyrażać wdzięczność za wszystko, co sie posiada i czy się jest. Oprócz otwarcia i rozgrzania serca, ceremonialne kakao daje uczucie:

 • szczęścia i błogości,
 • głębokiego związku z życiem,
 • poczucie przynależności,
 • miłości do innych,
 • pragnienia bycia miłym.

9. Ceremonialne kakao to przydatne narzędzie do pogłębiania duchowości i wzmacniania kreatywności

Kakao z ziaren Criollo zawiera mnóstwo aktywnych składników, które zwiększają serotoninę oraz stymulują dopaminę i noradrenalinę, obniżają stres i zwiększają przyjemność, motywację i szczęście oraz stymulują skupienie i energię. Wszystko to sprawia, że ​​kakao jest wspaniałym narzędziem i pomocą do głębokiej pracy duchowej, medytacji i jogi, otwierania naszych serc, wyrażania wdzięczności, twórczych poszukiwań i głębokiego łączenia się z naszym wnętrzem i naszymi bliskimi.

10. Efekty picia ceremonialnego kakao

Ceremonialne kakao ma wiele pozytywnych efektów na nasze ciało i umysł:

 • podtrzymuje energię trwająca 4-5 godzin,
 • pomaga w utrzymaniu silnego wielowymiarowego skupienia,
 • uwalniania emocjonalne blokady,
 • zwiększa poczucie świadomości,
 • pogłębianie praktyki duchowe i twórcze, takich jak joga, medytacja, świadome śnienie,
 • służy jako antydepresant,
 • rozszerza naczynia krwionośne zwiększając przepływ krwi do mózgu, ciała i układu pokarmowego nawet o 40%,
 • detoksykuje wątrobę,
 • zwiększa libido,
 • zaspokaja uczucie głodu.
 • Czytaj również: 11 mitów na temat jajek

11. Ceremonialne kakao musi być pite w odpowiednich dawkach

Aby ceremonialne kakao dało organizmowi lecznicze korzyści, musi być spożywane w odpowiednich dawkach:

 • 10 g – dawka śniąca, idealna do świadomego śnienia.
 • 25 g – dawka kreatywna, idealna do pracy twórczej, takiej jak pisanie, taniec, muzyka, grafika itp.
 • 35 g – dawka jogi, idealna do jogi, medytacji i większej energii podczas lekkich ćwiczeń.
 • 43 g – dawka ceremonialna, zalecana dawka podczas ceremonii kakaowych, które nie wymagają zbytniego ruchu.
 • 57 g – pełna dawka szamańska, odpowiednia dawka dla szamańskich podróży i głębokiej medytacji.

Ceremonialne kakao powinno być przygotowywane z wodą lub mlekiem roślinnym lub mieszanką obu. Mleko zwierzęce lub sojowe nie jest zalecane, ponieważ hamuje niektóre korzyści płynące z kakao.

Kakao najlepiej pić po lekkim posiłku, pozwoli to na pełniejsze wchłonięcie kakao i nie stłumi efektów.

Kakao, będąc silnie gorzkim napojem, może stymulować wątrobę do detoksykacji. W większych dawkach działa przeczyszczająco. Niektórzy mogą odczuwać nudności lub łagodny ból głowy po 5-6 godzinach od wypicia ceremonialnego kakao. Dla nowicjuszy zaleca się rozpoczęcie picia kakao ceremonialnego w bardzo małych dawkach.

12. Jak przygotować filiżankę ceremonialnego kakao?

Aby odczuć emocjonalne i energetyczne działanie kakao, zaleca się porcję 25-43 g kakao na około 200 -250 ml płynu. Zaleca się nie spożywać powyżej 55g dziennie.

Składniki:

 • 25 g ceremonialnego kakao,
 • 250 ml wody, mleka roślinnego lub mieszankę obu.

Przygotowanie:

 • Delikatnie podgrzej na małym ogniu wodę lub mleko.
 • Do podgrzanej wody/mleka dodaj pastę kakaową.
 • Gdy się zacznie topić dobrze wymieszaj. Nie gotuj!
 • Jeśli chcesz uzyskać bardziej kremową konsystencję, użyj do zmieszania pasty z wodą/mlekiem miksera ręcznego lub trzepaczki.
 • Możesz dodać trochę słodzika – naturalnego miodu, agawę, syrop klonowy.
 • Ceremonialne kakao komponuje się dobrze ze szczyptą chili, kurkumy i cynamonu.

45 interesujących faktów i ciekawostek na temat czekolady

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię