Chcesz żyć dłużej? Pamiętaj o 5 zasadach

Nadal nie wynaleziono eliksiru młodości, który zapewniłby nam długowieczność. Ale naukowcy z Harvard University stwierdzili, że wystarczy przestrzegać tylko pięciu zasad, aby dłużej żyć.

Te pięć zaleceń to zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, unikanie palenia tytoniu oraz spożywanie jedynie umiarkowanej ilości alkoholu. Wydają się proste do przestrzegania, a jednak tak wielu z nas nie może wprowadzić ich w życie.

 

Dieta

Naukowcy podają, że najlepszą dietą, która da nam szansę na długie życie jest dieta śródziemnomorska. Zachodnia dieta bogata w tłuszcze, cukier i sól przyspiesza starzenie i wywołuje wiele chorób. Dieta śródziemnomorska to warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste, ryby.

Ćwiczenia

Dzięki regularnym ćwiczeniom wspomożesz układ sercowo-naczyniowy, wzmocnisz mięśnie i kości oraz zwiększysz wydzielanie hormonu szczęścia – serotoniny.

 

Masa ciała

Prawidłowa masa ciała ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zbyt duża powoduje problemy w stawach oraz może doprowadzić do miażdżycy, zawału serca i cukrzycy.

Palenie papierosów

Nikotyna jest jedną z najsilniej uzależniających substancji dlatego tak ciężko jest rzucić palenie. Niestety palenie papierosów wiąże się z rakiem płuc, udarem mózgu, rakiem jamy ustnej i gardła oraz zwałami serca.

Alkohol

Aby żyć długo i w zdrowiu powinniśmy również ograniczyć alkohol. Lampka wina czy szklaneczka piwa nie zaszkodzi, ale nadużywanie może prowadzić do chorób wątroby i niektórych nowotworów.

Badania naukowców wykazały, że kobieta w wieku 50 lat, która wprowadzi powyższe pięć zaleceń w życie pożyje o całe 14 lat dłużej niż jej rówieśniczka nie prowadząca zdrowego trybu życia. W przypadku mężczyzn średnia życia wydłuża się o 12 lat.

Skutecznie wzmocnij swój układ odpornościowy!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię