12 korzyści wynikających z gotowania w domu

Dlaczego warto gotować w domu?

1. Gotowanie w domu to oszczędność

Jest to tańsza alternatywa dla jedzenia pozyskanego z restauracji lub zakupionego w sklepie w formie gotowych dań. Co więcej, kupując produkty sezonowe poprzez dużą konkurencję oraz dostępność dodatkowo zaoszczędzimy, a sporządzone przez nas posiłki będą świeże i smaczne.

2. Wiemy, z czego robiony jest posiłek

Jedzenia w domu nie nazwiemy dietą, gdyż w restauracji, jak i w domu można zjeść praktycznie wszystko. Jest to jednak sposób, który pozwoli nam utrzymać określoną wagę. Natomiast dania spożywane poza domem są zazwyczaj wysokokaloryczne.

3. Zyskasz umiejętności, z których będziesz mógł skorzystać w pracy

Według statystyk gotowanie w domu to cecha, którą pracodawcy biorą pod uwagę zatrudniając kucharzy. Dzieje się tak, ponieważ osoby mające takie hobby są cierpliwe, dokładne oraz kreatywne.

 

4. Poznasz nowe przepisy i smaki

Domowa kuchnia równoznaczna jest z odkryciem nowych smaków. Gotując na pewno dojdziesz do wniosku, iż paczkowane jedzenie wcale nie jest aż tak dobre oraz tanie jak by nam się mogło wydawać. Gotowe posiłki często w swoim składzie mają substancje wzbogacające, które zmieniają smak.

5. Sprawisz przyjemność bliskim

Osoby z umiejętnością gotowania zwiększają swoją atrakcyjność wśród bliskich. Szczególnie owy aspekt tyczy się płci męskiej, gdyż kobiety są w kuchni częściej spotykane. Jest to również wspaniały sposób na spędzenie czasu z drugą połówką, która będzie przez nas rozpieszczona.

6. Poprawa relacji w rodzinie

Osoby w wieku nastoletnim mają więcej czasu więc mogą wspólnie z innymi członkami rodzinny gotować. W ten sposób poprzez integracje dojdzie do poprawy relacji. Dodatkowo również gotowanie dla nich to odznaka miłości i wsparcia.

7. Uwalnianie kreatywności

Przygotowując samemu posiłki uwalniasz swoją wyobraźnię. W kuchni możesz się bowiem bawić modyfikując nieco gotowe przepisy wykorzystując do tego celu zaledwie kilka prostych i niedrogich składników.

 

8. Gotowanie, a autoterapia

Gotując jesteśmy w stanie zwiększyć swój spokój wewnętrzny uciekając od codziennych problemów. Przygotowywanie składników poprzez obieranie, mycie i krojenie ich wpływa pozytywnie na naszą psychikę.

9. Drugie życie dla resztek

Pamiętaj, że z odpadów też jesteś w stanie stworzyć pożywny posiłek. Musisz je jednak oczyścić i przełożyć do pojemników, które na koniec wystarczy wstawić do lodówki. W ten sposób w dowolnym momencie przygotujemy leczo, ewentualnie zwiniemy pozostałości po warzywach wraz z kurczakiem w tortillę tworząc kurczaka.

10. Gotowanie bez prawdziwej kuchni

Wolnowar sprawdzi się w przypadku gotowania posiłków jednogarnkowych np. gulasz, curry, czy zupa. Wolne gotowanie nawet i tańszych kawałków mięsa wydobędzie z niego walory smakowe.

11. Przygotowywanie posiłków bez lodówki

Nie mając chłodziarki powinniśmy kupować produkty w małych opakowaniach bądź pojedynczych porcjach. Z pewnością będzie to droższe rozwiązanie jednak koniec końcem będzie to bardziej opłacalna opcja. Kupując mniejsze porcje będziesz mieć gwarancje tego, że zostaną one zużyte w całości. Należy więc kupować tyle ile będziemy w stanie zjeść.

12. Gotowanie, a termin ważności świeżych produktów

Okres ważności żywności bez chłodzenia zależy od danego produktu:
Ważenia korzeniowe należy trzymać w suchym i chłodnym miejscu. Mogą one dzięki temu zachować świeżość nawet i przez parę tygodni.
Sałatę zależy zjeść jak najszybciej, gdyż psuje się ona dość szybko.
Mięso również trzymane w ciepłym miejscu musimy szybko zjeść, gdyż w przeciągu zaledwie kilku dni produkt ten będzie nieświeży.

30 sekretów dobrej gospodyni

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię