Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową zwaną inaczej „Niedzielą Męki Pańskiej”. To najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Proboszcz warszawskiej bazyliki Świętego Krzyża ksiądz Bartosz Pikul, zaznaczył, że jest to dzień – klucz, który otwiera przed nami tajemnice Wielkiego Tygodnia i wprowadza w przeżywanie najważniejszych wydarzeń naszego zbawienia: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
„Niedziela Palmowa przypomina nam tłumy, które wyszły, aby witać Chrystusa z gałązkami palm w ręku. Zachowywali się tak, jak powinni się zachować wobec oczekiwanego monarchy, który przychodzi aby wyzwolić, aby dać wolność. Jednakże Chrystus nie jest monarchą politycznym. „Hosanna Synowi Dawida” – wyznają w Nim Mesjasza. Ale Chrystus nie jest Mesjaszem, który przychodzi zwyciężać mocą, takiego jakiego oczekiwali. Jest Mesjaszem niezwykłym – przychodzi aby zbawiać miłością” – wyjaśnia kapłan. Dodaje, że „Bóg wybiera miłość, choć wydaje się słaba w oczach świata, aby ten świat zbawić”.
„To ten sam tłum zawiedziony sposobem mówienia i działania Chrystusa, za parę dni będzie krzyczał: Ukrzyżuj Go!! Ukrzyżuj Go!! – bo działa niesiony emocjami, brak mu zastanowienia. Niedziela Palmowa wzywa nas, abyśmy zastanowili się – kim dla nas jest Jezus? Czy Tym, Który chce mocą i siłą rozwiązywać problemy? Nie takiego Jezusa oczekujemy. On Jest Panem, Który przychodzi, aby nas zbawić miłością ofiarną. Tą miłością, która osiągnie swój szczyt w Wielki Piątek”– podkreśla ksiądz Bartosz Pikul.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela. Pod nogi osiołka, na którym jechał Jezus, rozkładano szaty, a dzieci witały Go palmowymi gałązkami.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, które mają symbolizować chwałę Chrystusa. Podczas Mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej.
W Niedzielę Męki Pańskiej, kapłan nie ubiera pokutnych szat w kolorze fioletowym. Jego ornat ma kolor czerwony, który jest znakiem godności królewskiej. Symbolizuje: ogień, krew i miłość.
Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.
Dziś o godz. 11.00 kardynał Kazimierz Nycz poprowadzi procesję z palmami i odprawi Mszę świętą w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego. Po liturgii zostanie rozstrzygnięty Ursynowski Konkurs Palm.
(iar)
Posłuchaj podcastów: