Herbata paragwajska– właściwości, działanie i tradycja parzenia

Roślina używana do parzenia herbaty paragwajskiej pochodzi z Ameryki Południowej.

Pija się ją na co dzień w Brazyli, Argentynie i Paragwaju, gdzie pozyskuje się ten gatunek herbaty z ostrokrzewu paragwajskiego.

Jest to gatunek drzewa, którego susz powszechnie określa się po hiszpańsku, jako yerba mate. Yerba mate, jest synonimem i odpowiednikiem znaczeniowym, europejskiej nazwy herbaty. W Polsce popularne jest stosowanie ostrokrzewu plamistego, który traktowany jest jako rodzaj zioła, pomagającego w dolegliwościach związanych z wątrobą.

 

Herbatę paragwajską, przyrządza się z mieszanki pąków liściowych i młodych listków, których nie poddaje się formowanie, żeby mogły one zachować swój naturalny kształt. Surowiec, zbierany jest wczesną wiosną i suszony na słońcu, by jak najbardziej zminimalizować efekt utleniania rośliny.

Herbata ta, jest delikatna w smaku i po zaparzeniu, uzyskuje bladożółtą barwę. Pije się ją w tzw. matero, naczyniu wykonanym ze specjalnej tykwy, które dobiera się w Ameryce Południowej w zależności od rodzaju naparu. Spożywanie w nadmiarze ostrokrzewu paragwajskiego, jaki występuje w swojej postaci naturalnej, jest niebezpieczne dla ludzkiego organizmu, ponieważ zbyt duża jego ilość, może prowadzić do zatruć.

Jakie są właściwości herbaty paragwajskiej i jej działanie na organizm.

Herbata paragwajska, jest bogata w polifenole oraz inne substancje, zdrowe dla ludzkiego organizmu. Polifenole, działają przeciwnowotworowo i zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. Napar, przyrządzony z herbaty paragwajskiej, zawiera witaminy A, B1, B2 oraz witaminę C. Jest również bogaty w sole mineralne, inozytol, cholinę, kwas nikotynowy i falwonoidy. Dodatkowo, picie herbaty paragwajskiej, pomaga zmniejszyć uczucie głodu, zwalczyć zmęczenie i zredukować stres. Dzięki spożywaniu tego wyjątkowego napoju, możemy zyskać siły witalne i oczyścić ciało z osadów metali ciężkich oraz toksyn.

Koktajl z jarmużu i grejpfruta

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię