Drugi dzień zmagań na Ukrainie. Wszystko co warto wiedzieć

Trwa drugi dzień rosyjskiego ataku na Ukrainę. Bombardowane są kolejne ukraińskie miasta, w tym Kijów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji.

Siły ukraińskie prowadzą nieustannie działania obronne na czterech kierunkach z przeważającymi siłami rosyjskimi. Nie brakuje ofiar wśród dzieci – o śmierci dwójki dzieci poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko. Dodał również, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie ostrzelały 33 obiekty cywilne.

Po godzinie 13-tej czasu lokalnego poinformowano o ostrzelaniu przez siły rosyjskie przedszkola w ukraińskim mieście Ochtryka w obwodzie sumskim – 120km na zachód od Charkowa. Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że rosyjski ostrzał przedszkola w Ochtyrce w obwodzie sumskim jest zbrodnią wojenną. Na skutek ataku część dzieci jest ciężko ranna„Dzisiejsze rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Wspólnie z prokuraturą generalną zbieramy ten i inne fakty, które niezwłocznie prześlemy do Hagi. Odpowiedzialność jest nieunikniona”.

 

Ostrzelana została również wieś Hawryliwskie na północny zachód od Kijowa. Po godzinie 16-tej strona ukraińska przekazała informacje, że Rosjanie ostrzeliwują rakietami dzielnice mieszkalne w Charkowie w północno-wschodniej Ukrainie. 

Po godzinie 8:00 czasu lokalnego rosyjskie czołgi zbliżały się do Kijowa od północnego zachodu, w miejscowości Iwanków doszło do bitwy, Ukraińcy wysadzili most na rzece Teterew. Most wysadzono także na rzece Irpiń – dopływie Dniepru, co uniemożliwiło wojskom rosyjskim postęp w kierunku Kijowa wzdłuż tej rzeki i zmusiło je do skierowania się w kierunku Hostomelu. W Kijowie od rana dochodzi do ataków dywersyjnych.

Ok 9:00 Rosyjscy wojskowi przejęli dwa pojazdy sił zbrojnych Ukrainy. Byli ubrani w mundury wojsk ukraińskich i szybko zmierzają do centrum Kijowa od strony Obołonia. Za nimi podążał konwój rosyjskich ciężarówek wojskowych. Udało się ich jednak unieszkodliwić, jak czytamy w oficjalnym komunikacie: „Dywersanci, którzy wjechali na przejętych wcześnie pojazdach sił zbrojnych Ukrainy i ubrani w ukraińskie mundury, zostali zastrzeleni i unieszkodliwieni”. Po godzinie 9:00 poinformowano o ruchu wojsk rosyjskich w białoruskim Brześciu – tuż przy granicy z Polską – gromadzą się tam rosyjskie siły, rano przyjechał pociąg z dostawą sprzętu.

 

Nie brakuje głosów wsparcia dla Ukrainy. O godzinie 9:35 premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiał z prezydentem Ukrainy, jak zapewniło biuro premiera – „Premier zapewnił prezydenta Zełenskiego, że świat jest zjednoczony w swoim przerażeniu tym, co robi Putin. Złożył hołd odwadze i bohaterstwu narodu ukraińskiego, który przeciwstawił się rosyjskiej kampanii przemocy, oraz przekazał wyrazy głębokiego współczucia dla tych, którzy zginęli. Premier zobowiązał się do zapewnienia dalszego wsparcia Wielkiej Brytanii dla Ukrainy w najbliższych dniach, ponieważ naród ukraiński i świat nadal pokazują, że Putin nie może działać bezkarnie”

Ukraina już wczoraj apelowała do Turcji z prośbą o zablokowanie tureckich cieśnin dla rosyjskich okrętów wojennych. Mevlut Cavusoglu – turecki minister spraw zagranicznych oświadczył, że „Turcja nie może powstrzymać rosyjskich okrętów wojennych przed wpływaniem na Morze Czarne przez tureckie cieśniny ze względu na prawo międzynarodowe. Turcja nie jest pewna, czy sytuacja na Ukrainie wyczerpuje znamiona wojny” – taka retoryka jednego z najlepiej uzbrojonych państw członkowskich NATO budzi poważne obawy co do deklarowanej jednomyślności sojuszu wobec agresji Rosji na Ukrainę.

Rosję poparł prezydent Syrii Baszar el-Asad, podczas piątkowej rozmowy telefonicznej z przywódcą Rosji Władimirem Putinem chwalił rosyjską inwazję na Ukrainę i potępił towarzyszącą jej „histerię” państw zachodnich. Jak stwierdził – „To, co dzieje się dzisiaj, to korekta historii i przywrócenie na świecie równowagi zburzonej po rozpadzie Związku Radzieckiego” Jego zdaniem Rosja ma prawo sprzeciwiać się „ekspansji NATO”, które jest „globalnym zagrożeniem i narzędziem do destabilizacji świata”, a „za chaos i rozlew krwi odpowiadają państwa Zachodu”.

Tuż przed godziną 17-tą Rosja poinformowała Ukrainę o zgodzie na rozmowy, w skład rosyjskiej delegacji mają wejść przedstawiciele MSZ, ministerstwa obrony i administracji prezydenta – poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, jako miejsce rozmów skazano Mińsk. Zdaniem Pieskowa strona ukraińska zaproponowała Warszawę jako miejsce rozmów, po czym kontakt się urwał. Informacje o rzekomej skłonności prezydent Rosji Władimir Putin do negocjacji z Ukrainą na wysokim szczeblu potwierdził przywódca ChRL Xi Jinping, który z Putinem rozmawiał przez telefon. Xi poparł rozwiązanie sporu na drodze negocjacji.

Po godzinie 17-tej potwierdzono informacje wskazujące na to, że Rosja rozpoczęła desant morski z udziałem tysięcy żołnierzy pod Mariupolen nad Morzem Azowskim. Informacje przekazał w piątek wysoki ranga przedstawiciel Petnagonu, jak dodał celem ma być szturm na region Donbasu.

 

Po godzinie 16-tej premier RP – Mateusz Morawiecki poinformował, że Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy. Po godzinie 17-tej ogłoszono wykluczenie Rosji w Radzie Europy w skutek inwazji na Ukrainę. Informację przekazał rzecznik rządu RP – Piotr Müller, wcześniej wspominało tym szef MSZ Włoch Luigi Di Maio.

Wojna na Ukrainie może w każdej chwili przerodzić się w konflikt globalny. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował dziś, że Rosjanie na Morzu Czarnym trafili w statek pod banderą Mołdawii. Przed godziną 18-tą rosyjska rakieta trafiła statek towarowy Namura Queen, pływający pod banderą Panamy na Morzu Czarnym, i spowodowała pożar. Nie ma informacji o rannych, sytuacja jest pod kontrolą – poinformowała w piątek ukraińska agencja spedycyjna Stark Shipping.

MG

 

“Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

 

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię