W Chinach odkryto „niebiański dół” z lasem

Fot. Twitter @NineDragons2

Zespół speleologów i grotołazów odkrył gigantyczny lej, zwany tiankeng, z rosnącymi drzewami i różnorodną roślinnością na jego dnie. Lej został odkryty w Autonomicznym Regionie Guangxi Zhuang w pobliżu wioski Ping’e w hrabstwie Leye. Obszar południowych Chin słynie z jaskiń, zapadlisk, lasów krasowych i wapiennych formacje.

Według agencji informacyjnej Xinhua otwór ma głębokość 630 stóp (192 metry) i został odkryty u wejścia do jaskini. Drzewa w nim rosnące mają wysokość około 131 stóp (40 metrów).

„Jest to niesamowita wiadomość”, powiedział George Veni, dyrektor wykonawczy National Cave and Karst Research Institute (NCKRI) w USA oraz międzynarodowy ekspert od jaskiń. Veni w wywiadzie dla Live Science dodał, że odkrycie to nie jest zaskoczeniem, ponieważ południowe Chiny są domem dla topografii krasowej – krajobrazu skłonnego do dramatycznych zapadlisk i nieziemskich jaskiń.

 

Krajobrazy krasowe powstają głównie w wyniku rozpadu podłoża skalnego. Woda deszczowa, która jest lekko kwaśna, pochłania dwutlenek węgla, gdy przepływa przez glebę, stając się bardziej kwaśna. Następnie sączy się, pędzi i przepływa przez szczeliny w podłożu skalnym, powoli rozszerzając je w tunele i puste przestrzenie. Z biegiem czasu, jeśli komora jaskini stanie się wystarczająco duża, sufit może się stopniowo zawalić, otwierając ogromne zapadliska.

Sposób w jaki kras pojawia się na powierzchni różni się ze względu na lokalne różnice w geologii, klimacie i innych czynnikach. Veni wyjaśnia, że „w Chinach masz ten niesamowicie spektakularny wizualnie kras z ogromnymi lejami krasowymi i gigantycznymi wejściami do jaskiń i tak dalej. W innych częściach świata wychodzisz na kras i naprawdę niczego nie zauważasz gdyż lej może mieć metr lub dwa średnicy. Wejścia do jaskiń mogą być bardzo małe.”

Starszy inżynier z Instytutu Geologii Krasu Xinhua Zhang Yuanhai powiedział, że wnętrze zapadliska ma 1004 stóp (306 m) długości i 492 stóp (150 m) szerokości, a „dno zapadliska rzeczywiście wyglądało jak inny świat.”

 

Chen Lixin, który kierował zespołem ekspedycji jaskiniowej powiedział, że ​​gęste zarośla na dnie zapadliska sięgają ramion człowieka i mogą być oazą życia dla nowych gatunków. „Nie zdziwiłbym się, gdybym dowiedział się, że w tych jaskiniach znajdują się gatunki, które do tej pory nie zostały zgłoszone ani opisane przez naukę”.

Region, w którym naukowcy odkryli lej słynie ze wspaniałych formacji krasowych, od zapadlisk, przez filary skalne po naturalne mosty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To ostatnie odkrycie zwiększa liczbę zapadlisk w regionie do 30. Meksyk i Papua Nowa Gwinea to inne kraje, w których znajduje się dużo lejów krasowych.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię