Niepokojące wieści o elektrowni w Czarnobylu

W zajętej przez Rosjan czarnobylskiej elektrowni jądrowej są problemy z dostawami prądu. Uszkodzona jest linia energetyczna doprowadzająca energię elektryczną do obiektu.

Ukraińskie władze alarmują, że grozi to wydostaniem się szkodliwych substancji radioaktywnych. Jak poinformował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, uszkodzona jest jedyna linia dostarczająca prąd do elektrowni w Czarnobylu kontrolowanej przez siły rosyjskie. Elektrownia pozbawiona jest dostaw prądu.

 

Dmytro Kułeba podkreślił, że funkcjonujące w elektrowni spalinowe generatory są w stanie dostarczać niezbędnej energii elektrycznej przez 48 godzin. Po tym czasie, jeśli dostawy prądu nie będą wznowione, przestanie pracować system chłodzenia zużytego paliwa jądrowego. A to, jak dodał, grozi wydostaniem się szkodliwego promieniowania.

Szef ukraińskiego MSZ zaapelował do społeczności międzynarodowej, aby ta wpłynęła na Rosję w celu wstrzymania ognia i umożliwienia ekipom remontowym naprawy awarii. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oświadczyła, że awaria nie ma wpływu na bezpieczeństwo.

 

W czarnobylskiej elektrowni, oprócz zniszczonego reaktora, który został ukryty pod sarkofagiem po wybuchu w 1986 roku znajdują się reaktory wyłączone z eksploatacji. Są one pod stałą kontrolą służb technicznych elektrowni. Rosjanie po inwazji na Ukrainę uwięzili ukraińską obsługę elektrowni na jej terytorium

IAR

“Ukrainie będzie potrzebny nowy Plan Marshalla” Co to był Plan Marshalla? Przypominamy

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię