11 skutków ubocznych picia niewystarczającej ilości wody

Każdego dnia tracimy wodę poprzez oddech, pot, mocz i wypróżnienia. Aby ciało prawidłowo funkcjonowało, zapasy wody muszą być codziennie uzupełnianie.

Zgodnie z National Academies of Sciences, Engineering and Medicine mężczyźni powinni pić 3,7 litra (około 15 filiżanek) dziennie, podczas gdy kobiety powinny pić 2,7 litra (około 11 filiżanek) wody dziennie. Większość z nas nie wypija zalecanej ilości wody.

Woda jest głównym składnikiem organizmu i stanowi około 50% do 70% masy ciała. Przetrwanie ciała zależy od wody. Każda komórka, tkanka i narząd w ciele potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania.

Rola wody w organizmie:

  • pozbywa się produktów przemiany materii poprzez oddawanie moczu, pocenie się i wypróżnienia;
  • utrzymuje temperaturę w normie;
  • smaruje i amortyzuje stawy;
  • chroni wrażliwe tkanki.

Niewystarczające dzienne spożycie wody naraża nas na szereg negatywnych skutków ubocznych uprzykrzających codzienne życie:

 

1. Bóle głowy

Według badań, picie wody jest dobrym sposobem na wyleczenie bólu głowy. Naukowcy zalecają nawet, aby osoby cierpiące na migreny sprawdziły spożycie wody, zanim zdecydują się na inne, bardziej inwazyjne rozwiązania, takie jak przyjmowanie leków.

2. Spierzchnięte usta

Spękane usta są spowodowane nie tylko zimnem, wiatrem lub słońcem. Odwodnienie jest w jedną z głównych przyczyn.

3. Niskie ciśnienie krwi

Niektóre choroby serca mogą powodować niskie ciśnienie krwi, co może to również powodować odwodnienie. W pewnych sytuacjach picie wystarczającej ilości wody może przywrócić ciśnienie krwi do normy.

4. Obolałe mięśnie

Woda nie tylko nawilża ciało. Daje również mięśniom energię, której potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Bez wystarczającej ilości wody, mięśnie słabną i są bardziej podatne na ból.

5. Zawroty głowy

Bez wystarczającej ilości wody, mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, co może prowadzić do zawrotów głowy.

6. Drażliwość

Brak snu, stres i głód to nie jedyne przyczyny drażliwości. Ludzie, którzy nie piją wystarczającej ilości wody, bywają częściej drażliwi. Zjawisko to występuje jeszcze częściej zimą, kiedy ludzie rzadziej piją wystarczającą ilość wody.

7. Zmęczenie

Zmęczenie jest spowodowane nie tylko brakiem snu. Niewystarczająca ilość wody w organizmie to kolejny istotny czynnik przemęczenia.

8. Ciemny kolor moczu

Jeśli mocz ma ciemniejsze zabarwienie może to być oznaką odwodnienia, którego nie należy przeoczyć. Żółty odcień moczu jest spowodowany produktem rozpadu bilirubiny. Kiedy organizm produkuje mniej moczu, stężenie tej substancji jest większe, przez co i kolor mocz jest ciemniejszy.

9. Zaparcia i wzdęcia

Woda pitna pomaga zmiękczyć stolce, ułatwiając ich przechodzenie przez jelita. Brak wody powoduje, że stolce są twardsze, co zwiększa ryzyko zaparć. Zgaga, odbijanie się i wzdęcia również mogą być przyczyną braku wystarczającej wody w organizmie.

10. Więcej zmarszczek

Podobnie jak inne narządy w ciele, komórki skóry składają się głównie z wody. Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, komórki te nie funkcjonują prawidłowo wysuszając skórę i więdną – jak kwiaty. Picie wystarczającej ilości wody pomaga nawilżyć skórę i spowolnić pojawianie się zmarszczek.

11. Zły stan zdrowia jamy ustnej i nieświeży oddech

Kiedy organizm jest odwodniony, zmniejsza się ilość śliny, która w dużej mierze składa się z wody. Ryzyko rozwoju infekcji jamy ustnej i próchnicy wzrasta, ponieważ nie ma wystarczającej ilości śliny, aby prawidłowo wypłukać usta. Suchość w ustach również prowadzi do nieświeżego oddechu.

Czy warto się hartować? Jeśli tak – jak to robić?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię