Czekoladki zakażone salmonellą. Dziesiątki zidentyfikowanych przypadków

Jak donoszą brytyjskie media, jedna z fabryk w Belgii, należąca do grupy Ferrero została czasowo zamknięta. Powodem takiej decyzji są dowody na to, że wyroby czekoladowe tam produkowane zostały skażone salmonellą. Do tej pory zidentyfikowano ponad 60 zakażeń w samej tylko Wielkiej Brytanii.

Wszystkie produkty Kinder Surprise, Kinder Surprise Maxi, Kinder Mini Eggs i Kinder Schokobons zostały wycofane z rynku. Ferrero wycofuje wszystkie produkty Kinder z datami ważności do spożycia 7 października 2022 r., i ma zamiar objąć wycofaniem wszystkie produkty Kinder produkowane w fabryce Arlon od czerwca.

Belgijski urząd ds. bezpieczeństwa żywności, AFSCA, powiedział, że fabrykę nakazano zamknąć po tym, jak firma nie mogła dostarczyć pełnych informacji potrzebnych przy dochodzeniu.

 

Zgodnie z obecnymi informacjami, czekoladki Kinder skażone salmonellą zostały powiązane z przypadkami salmonelli w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Belgii.

W Wielkiej Brytanii epidemia salmonelli powiązana z jajami Kinder Surprise zainfekowała ponad 60 osób, głównie małych dzieci.

Belgijski minister rolnictwa David Clarinval powiedział w oświadczeniu: „Taka decyzja nigdy nie jest podejmowana pochopnie, ale obecne okoliczności sprawiają, że jest ona konieczna. Nigdy nie można lekceważyć bezpieczeństwa żywnościowego naszych obywateli”.

Ferrero, który jest również właścicielem Ferrero Rocher, Nutelli, Tic Tac i Thorntons Continental, wycofał w czwartek niektóre ze swoich produktów Kinder z amerykańskich sklepów z powodu potencjalnego skażenia salmonellą.

W piątek wieczorem brytyjska Agencja Standardów Żywności (FSA) ostrzegła konsumentów, że żaden z wycofanych produktów nie powinien być spożywany, bez względu na datę przydatności do spożycia.

Dodał, że opakowanie wycofanych produktów nie może odnosić się do belgijskiej fabryki, w której zostały wyprodukowane, i wezwał konsumentów do porównania ich z produktami wymienionymi w zawiadomieniu o wycofaniu.

 

Tina Potter, szefowa ds. incydentów w FSA, powiedziała: „Konsumenci powinni postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ostatnim zawiadomieniu o wycofaniu produktów, które wyszczególniają wszystkie produkty stanowiące zagrożenie. Podkreśliliśmy firmie jak i władzom w Belgii, jak ważne jest podjęcie możliwie najbardziej ostrożnego podejścia do ich wycofania i ufamy, że będą nadal stawiać potrzeby konsumentów na pierwszym miejscu we wszelkich podejmowanych przez nich działaniach.”

„Kontynuujemy ścisłą współpracę z partnerami z Wielkiej Brytanii i międzynarodowymi, w tym z brytyjską Agencją Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) aby ustalić, w jaki sposób wybuchła ta epidemia i upewnić się, że podjęto wszelkie niezbędne kroki, aby zapobiec dalszym chorobom”.

Klienci mogą skontaktować się bezpośrednio z Ferrero w celu uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy. Supermarkety i sklepy usuwają wymienione produkty z półek i umieszczają ostrzeżenia ostrzegające klientów.

Salmonella jest infekcją bakteryjną, która może przenosić się z człowieka na człowieka i może powodować poważną chorobę u dzieci lub osób starszych.

Dr Lesley Larking z UKHSA powiedział na początku tego tygodnia, że ​​każdy, kto ma objawy salmonelli, które obejmują biegunkę, nudności, wymioty, gorączkę i skurcze żołądka, powinien skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub zadzwonić na pogotowie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię