Ile kosztuje unieważnienie ślubu kościelnego? Oto twarde dane

Chcesz się rozwieść a masz ślub kościelny? Zła wiadomość jest taka, że nie można się rozwieść. Dobra wiadomość jest taka, że można ślub kościelny… unieważnić.

W przepisach regulujących zasady Kościoła Katolickiego nie istnieje rozwód. W zamian tego jest unieważnienie ślubu. Jest to proces długi i kosztujący nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od tego czy będziemy mieli prawnika czy będziemy chcieli sprawę załatwić samemu.

 

Każda kuria może mieć inne stawki oraz inne dokumenty jakie będą potrzebne do unieważnienia małżeństwa. Rozpiętość cenowa za samą opłatę wstępną przy pozwu to 100-300 złotych. Oprócz tego wymagana jest najczęściej opinie psychologa co daje kolejne koszty 350-500 złotych. Jeżeli wszystkie dokumenty będą prawidłowo złożone zaczyna się proces w sądzie biskupim. Wtedy koszty zazwyczaj mieszczą się w granicy 1500- 2000 złotych. Oczywiście kwoty mogą ulec zwiększeniu, ponieważ każda kuria ma swoje cenniki.

Nawet prawnicy specjalizujący się w rozwodach kościelnych wspominają o dużych różnicach istniejących pomiędzy danymi kuriami. Ceny są uzależnione między innymi od tego czy dany sąd biskupi sam opłaca lokal czy energię. W niektórych przypadkach robi to kuria. Czasami udaje się tak wysokie koszty rozłożyć na raty.

Łącznie koszty całego procesu mogą wynieść miedzy 2000- 4000 złotych. Ponieważ samemu ciężko przebrnąć przez procedury w takimi unieważnieniu małżeństwa pomagają prawnicy specjalizujący się w rozwodach kościelnych. Wtedy dochodzą kolejne koszty obsługi prawnej. Proces ten może potrwać nawet kilka lat.

10 sposobów na to, by ukoić kobiece emocje

1 KOMENTARZ

 1. Kancelaria Prawa Kanonicznego oferuje usługi z zakresu stwierdzenia nieważności malzenstwa w Kościele Katolickim w Stanach Zjednoczonych

  tzw Rozwód Kościelny.

  Z uwagi na ilość spraw w Polsce, radzimy naszym Rodakom mieszkającym w USA na przeprowadzenie procesu w Stanach Zjednoczonych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, ze proces zakończy sie dużo wcześniej niżby miało to miejsce w Polsce. W przypadku zeznań świadków, którzy mieszkają w Polsce, sady amerykańskie wysyłają prośbę o przeprowadzenie przesłuchania w Polsce(bardzo często sprawy ze Stanów Zjednoczonych w polskich trybunałach kościelnych traktowane sa priorytetowo). Następnie zeznania sa wysyłane do USA, gdzie toczy sie sprawa, bez zbędnej zwłoki.

  Proces o stwierdzenie nieważności malzenstwa w USA trwa zwykle od 6 miesięcy do jednego roku. W Polsce 2-5 lat. Nasza Kancelaria działa w USA i w Polsce.

  W USA koszty procesu sa zredukowane właściwie do zera. Wiele kurii stosuje tzw. oplate symboliczna: 100-300$ ( chodzi o to by aplikowaly osoby, które naprawdę chcą to orzec).

  Zapraszamy do współpracy

  kontakt: kanonista.adwokat@gmail.com

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię