Jej życie było pełne wzlotów i upadków. Właśnie minęło 45 lat od jej śmierci

Fot. Wikipedia

10 maja 2022 minęła 45. rocznica śmierci Hollywoodzkiej legendy, wybitnej aktorki, pełnej pasji i oryginalności. Nagrodzoną prestiżową nagrodą Oscara. Mowa oczywiście o Joan Crawford. Persona rozpoznawalna na całym świecie, szczególnie pośród starszego pokolenia. Miała wybitny talent, wyróżniała się swoją pracowitością i niezwykłą osobistością.

Joan Crawford, a właściwie Lucille Fay LeSueur urodzona 23 marca 1904 roku nie miała łatwego dzieciństwa. Najpierw została porzucona przez swojego ojca gdy tylko przyszła na świat. Jej matka nie miała pieniędzy, można powiedzieć że żyła w skrajnej biedzie. Od małego marzyła o karierze tancerki. Wygrywała konkursy i czuła że jest to jej życiowa droga, która chce podążać.

Podpisując kontrakt tancerki z MGM, została namówiona na zmianę imienia i nazwiska na Joan Crawford. Jej debiutanckim występem była gra w filmie „Nasze roztańczone córki”. Jej możliwości znacznie się powiększyły. Po wielu grach aktorskich została jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Hollywood. Zaraz obok takiej osobowości jak Marlin Monroe.
W latach 40. rozpoczęła swoją współpracę z Warner Bros. Występ w filmie „Mildred Pierce” dał jej pierwszego i jedynego Oscara w swojej karierze, za najlepszą kobiecą rolę. Co ciekawe początkowo Bette Davis miała grać główna rolę w „Mildred Pierce”, lecz końcowo ją odrzuciła. Kobiety były że sobą skłócone od lat. Powodem było poślubienie mężczyzny przez Joan, który był obiektem westchnień Bette.
Joan romansowała z wieloma mężczyznami, a nawet z kobietami. Czterokrotnie wychodziła za mąż.

W 1939 roku aktorka adoptowała Christinę, w 1942 roku Christophera, a pięć lat później bliźniaczki -Cantherine i Cynthię. Jej dzieci dorastały w luksusach, niczego im nie brakowało.

W 1962. opublikowała swoją autobiografię „A portrait of Joan”. Jej ostatnim publicznym występem była uroczystość przyjaciółki Rosalind Russel. Gdy zobaczyła swoje zdjęcia w gazecie, które wywarły na niej negatywne wrażenie to postanowiła skończyć z publicznym życiem. Od tamtej pory spotykała się tylko ze swoimi bliskimi.
Zmarła 10 maja 1977 roku na zawał serca. Cały świat zapamięta Joan jako jedną z największych talentów Hollywood.

30 ciekawostek o Marylin Monroe

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię