Gdzie na wakacje w Polsce? Podpowiadamy

źródło: Envato Elements

Od momentu, gdy granice państw strefy Schengen zostały otwarte dla Polaków, systematycznie wzrastała popularność zagranicznych kierunków wakacyjnych podróży.

Przez lata Turcja, Grecja i Chorwacja biły rekordy popularności w polskich biurach podróży. W ostatnich latach jednak, Polska znów zaczęła być modna… wśród Polaków.

Wpływ miało na to z pewnością kilka czynników. Po pierwsze – Polska jest bezpieczna i gdy z kolejnych krajów przychodzą wiadomości o zamachach terrorystycznych, trzęsieniach ziemi i innych katastrofach, podczas wakacji w Polsce na turystów nie czekają większe zagrożenia. Po drugie – coraz popularniejsza jest turystyka indywidualna. Organizując wypoczynek samodzielnie nie narażamy się na nieprzyjemności związane z upadkiem biura podróży, możemy również zaplanować urlop „od a do z” zgodnie z naszymi upodobaniami. Po trzecie – na popularność wypoczynku w Polsce, nie tylko wśród Polaków, wpływa również zmiana klimatu. W 2018 roku piękna, słoneczna i przede wszystkim ciepła pogoda towarzyszyła Polakom od połowy kwietnia do połowy października.

Co ciekawe w Polsce popularne zaczęło być powiedzenie, że biedacy latają na wczasy do Tajlandii, a w Polsce spędzają urlop bogacze. Jest w tym trochę prawdy, bo wczasy w Polsce oznaczają nierzadko duże wydatki. Koszt noclegu, o średnim standardzie, jest porównywalny z kosztem wynajmu noclegu w Europie Zachodniej. Do tego dochodzą wysokie ceny posiłków, nie tylko w eleganckich restauracjach. Nad polskim morzem za kawałek smażonej ryby z frytkami i surówką w średniego sortu smażalni zapłacimy tyle, co za danie główne w dobrej, warszawskiej restauracji.

Czy jednak naprawdę wczasy w Tajlandii, czy we Włoszech, są tańsze? Podstawowym atutem urlopu w Polsce jest stosunkowo łatwy i tani dojazd. Cóż z tego, że ceny w Tajlandii są zdecydowanie niższe niż nad polskim morzem, skoro bilety lotnicze dla czteroosobowej rodziny wyniosą więcej, niż cały koszt pobytu na wczasach w Polsce.

Gdzie i jak spędzić urlop w Polsce?

Wszystko zależy oczywiście od upodobań. Polska zawsze oferowała bardzo dużo – mamy przecież i morze, góry i jeziora mazurskie, parki narodowe i miejsca z niesamowitą historią. Można zatem darować jakoś to specyficzne położenie geograficzne z wiecznie zimnym morzem na północy kraju i słonecznymi górami na południu.

Najpopularniejszym miejscem podróży jest oczywiście wybrzeże Morza Bałtyckiego. Półwysep Helski i Sopot są również wyjątkowo modnymi miejscami wypoczynku wśród polskich celebrytów (może dlatego, że tylko w kraju są rozpoznawalni). Co potwierdza tę popularność? Chcąc zarezerwować nocleg (w rozsądnej cenie) na letnie wakacje na Helu, najlepiej zrobić to na początku roku. W późniejszym terminie poszukiwanie wolnego miejsca na wczasy w lipcu czy sierpniu zajmie zdecydowanie więcej czasu.

Wikimedia Commons, Molo w Sopocie, najdłuższe (512 m) drewniane molo w Europie – widok z punktu nawigacyjnego

Polskie morze kusi oczywiście przede wszystkim niepowtarzalnym, portowym klimatem i przepięknymi, szerokimi, piaszczystymi plażami, które swą urodą biją na głowę większość plaż we Włoszech, czy w Chorwacji. Pozytywne jest to, że Polska naprawdę rozwija się pod względem turystycznym. Wczasy nad polskim morzem nie muszą oznaczać już tylko leżenia plackiem na plaży, ewentualnie siedzenia w deszczową pogodę w pokoju. Organizowana jest cała masa koncertów czy plenerowych pokazów filmowych; jak grzyby po deszczu wyrastają szkółki surfingu; właściwie wszędzie jest możliwość wypożyczenia rowerów, longboardów, czy elektrycznych hulajnóg.

źródło: Envato Elements, Gdańsk

Oczywiście podstawową zasadą wypoczynku nad polskim morzem jest niezmiennie posiadanie na plaży parawanu. Co przebieglejsi rozstawiają swoje parawanowe królestwo na plaży już o 5 rano i wracają do kwatery na drzemkę i śniadanie. Jednak, choć przez takie zachowania parawan stał się w Polsce synonimem obciachu, niczym połączenie skarpetek i sandałów, bez niego ciężko jest poleżeć na plaży w temperaturze 18-20 stopni, a to niestety często standard.

Wikimedia Commons, Dziwnówek, parawany na plaży

Góry i Mazury

Jeśli chodzi o góry – pierwsze miejsce w zestawieniu najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych zajmuje nadal stare, dobre Zakopane. Porządna baza noclegowa i gastronomiczna oraz możliwość udania się prosto z Zakopanego wysoko w Tatry sprawiają, że niezmiennie jest to bardzo popularne miejsce. Ale dla wielu również męczące wszechobecnymi straganami, liczbą turystów, drożyzną. Dlatego też coraz więcej osób wybiera w lato górski wypoczynek w spokojniejszej Szklarskiej Porębie w Sudetach, czy też w magicznych Bieszczadach.

źródło: pixabay.com, Morskie Oko

Bieszczady renesans popularności przeżyły wraz z krążącym po internecie powiedzeniem: „A gdyby tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady…”. Coraz więcej ludzi zaczęło więc sprawdzać, czy warto to uczynić, a zdecydowanie warto.

Choć w Bieszczadach również znajdziemy miejscowości typowo turystyczne, takie jak Polańczyk czy Solina, poza nimi pasmo górskie kusi jednak spokojem, niepowtarzalnym klimatem wszechobecnych drewnianych cerkwi i możliwością spokojnego wspinania się po górach, bez kolejki do wejścia na szczyt. Cenowo również Bieszczady są zdecydowanie korzystniejsze niż polskie morze, czy też Zakopane, a gwarantują zarówno górskie wycieczki, jak i odpoczynek nad jeziorem solińskim.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich z kolei to jeden z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie Polski. Mazury gwarantują zarówno rozrywkę, jak i ciszę i spokojne obcowanie z naturą – prawdziwy relaks. Mamy tu możliwość przemierzania jezior wypożyczonymi łódkami, czy jachtami, jak również rozległe tereny spacerowe, sprzyjające również wycieczkom rowerowym. Z każdym kolejnym rokiem Mazury są chętnie wybieranym kierunkiem podróży, również wśród turystów z zagranicy, czemu sprzyja obecność lotniska w Olsztynie. Wśród mazurskich miejscowości największą popularnością cieszą się Giżycko i Mikołajki, ale rozległość Krainy Wielkich Jezior Mazurskich powoduje, że możemy cieszyć się relaksem zarówno w popularnych kurortach, jak i cichych, małych miejscowościach.

źródło: pixabay.com, zachód Słońca na Mazurach

Poza najpopularniejszymi regionami w Polsce, dużą popularnością, choćby na wypady weekendowe, cieszą się coraz liczniej powstające baseny termalne, jak np. Terma Bania, czy Termy Uniejów. Kuszą również prężnie rozwijające się hotele i pensjonaty z ofertą SPA, które powstają w coraz ciekawszych formach – domkach na wodzie, odrestaurowanych zamkach i pałacach, górskich chatach, czy budynkach naprawdę futurystycznych. Widok z hoteli położonych nad polskimi jeziorami, przebija niejednokrotnie widoki z azjatyckich plaż. A w dodatku to nasz, polski widok!

Coraz popularniejsze jest również łączenie letniego wypoczynku z uczestniczeniem w festiwalach muzycznych, a tych z każdym rokiem jest coraz więcej. Najpopularniejszym festiwalem, na którym po prostu „wypada” się pokazać, jest lipcowy Open’er Festival organizowany co roku w Gdyni. Koncerty grają tu naprawdę popularni wykonawcy; w tym roku headlinerami byli Lana del Rey, Kylie Minogue, czy J Balvin. Z uwagi na popularność imprezy wśród polskich „influencerów”, Open’er stał się polską wersją amerykańskiej Coachelli.

Nie tylko Open’erem jednak polska muzyka żyje. Coraz bardziej popularny jest sierpniowy Green Olsztyn Festival, podczas którego nad przepięknym jeziorem Ukiel w Olsztynie, koncerty grają najważniejsi Polscy wykonawcy. Równie popularny jest organizowany w Katowicach przez byłego lidera zespołu Myslovitz – Artura Rojka, OFF Festival, który gromadzi artystów związanych z szeroko rozumianą sceną alternatywną. Można powiedzieć, że kultową stała się już organizowana od 2010 roku trasa koncertowa „Męskie Granie”, na którą bilety wyprzedają się w ciągu kilku minut. Bardzo popularnym oraz niezmiennie kontrowersyjnym dla polskich polityków jest również organizowany przez Jurka Owsiaka Pol’and’Rock Festival (dawny Przystanek Woodstock), który co roku gromadzi setki tysięcy fanów muzyki rockowej.

Podczas wakacji w Polsce mamy szansę obejrzeć również dobre filmy. Oprócz organizowanych właściwie w każdym większym mieście plenerowych pokazów filmowych, od lat funkcjonuje wiele letnich festiwali filmowych na naprawdę wysokim poziomie. Wśród najpopularniejszych można wymienić Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk w Łodzi, czy Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym oraz Janowcu nad Wisłą.

Dobrze zorganizowane wakacje w Polsce mogą być naprawdę ciekawe. Cieszy to, że Polacy wyzbyli się kompleksów i nie czują już potrzeby udowadniać sąsiadowi, że stać ich na wycieczkę all inclusive w Turcji. Teraz z dumą chwalą się, że stać ich na wczasy w Świnoujściu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię