Ciekawostki na temat planety Saturn

Nazywany „Klejnotem Układu Słonecznego” oraz „Planetą z pierścieniami” Saturn jest szóstą planetą od Słońca i drugą co do wielkości planetą w Układzie Słonecznym.

Oto 12 ciekawostek na temat planety Saturn:

1. Saturn jest ogromnych rozmiarów

Jest to druga co do wielkości planeta w naszym Układzie Słonecznym. Jowisz jest jedyną większą planetą. Saturn ma około 75 tysięcy mil (120 000 km) średnicy i jest prawie dziesięciokrotnie większy od średnicy Ziemi. Około 764 naszej planety może zmieścić się wewnątrz Saturna.

2. Saturna pierścienie nie są solidne

Składają się z kawałków lodu, pyłu i skały. Pierścienie są ogromne, ale cienkie. Pierścienie Saturna są jedynymi, które można zobaczyć z Ziemi. Wszystko czego potrzebujesz to mały teleskop.

 

3. Na Saturnie jest bardzo wietrznie

Wiatry wokół równika mogą mieć 1800 kilometrów na godzinę. Na Ziemi najszybsze wiatry „jedynie” osiągają około 400 kilometrów na godzinę.

4. Saturn bardzo powoli okrąża Słońce

Rok na Saturnie to ponad 29 lat ziemskich.

5. Saturn za to bardzo szybko obraca się wokół własnej osi

Dzień na Saturnie to 10 godzin i 14 minut. Dlatego też planeta spłaszcza się w spłaszczoną sferoidę. Odległość od centrum do biegunów wynosi 54 000 km, odległość od centrum do równika wynosi 60 300 km.

6. Saturn może unosić się w wodzie, ponieważ składa się głównie z gazu

Ma dużo helu, dlatego trudno byłoby stanąć na powierzchni tej planety. To ten sam rodzaj gazu, który umieszcza się w balonach.

7. Saturn jest najmniej gęstą planetą

Saturn ma gęstość 0,687 gramów/centymetr sześcienny. Dla porównania woda ma 1 g/cm3, a Ziemia 5,52.

8. Tylko 4 statki kosmiczne wysłane z Ziemi odwiedziły Saturna

Pierwszym był Pioneer 11 w 1979 roku, który przeleciał w promieniu 20 000 km od Saturna. Następny był Voyager 1 w 1980 roku i Voyager 2 w 1981. Dopiero Cassini w 2004 roku faktycznie wszedł na orbitę wokół Saturna i wykonał zdjęcia planety, jej pierścieni i księżyców. Nie ma żadnych planów na przyszłość, aby wysłać więcej statków kosmicznych na Saturna.

9. Saturn ma 62 księżyce

Jowisz ma 67 odkrytych księżyców, ale Saturn jest blisko z 62. Niektóre z nich są duże, jak Tytan, drugi co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym jest nieco większy od Merkurego. Ale większość jest malutka i nie ma oficjalnych nazw.

10. Wiek pierścieni Saturna jest nieznany

Pierścienie Saturna mogą pochodzić z początków Układu Słonecznego około 4,5 miliarda lat temu – lub mogą być znacznie młodsze. Niektórzy astronomowie przypuszczają, że planeta otrzymała swoje pierścienie, gdy grawitacja Saturna rozerwała masywny lodowy księżyc.

11. Jowisz i Saturn razem tworzą większość Układu Słonecznego

Jowisz i Saturn to masywne olbrzymy gazowe. Razem stanowią 92% masy planety w naszym Układzie Słonecznym. Jeśli doda się dwa pozostałe gazowe olbrzymy – Neptuna i Urana to razem dają one 99,5% masy planetarnej Układu Słonecznego. Cztery planety wewnętrzne stanowią zaledwie pół procenta.

12. Saturna można zobaczyć gołym okiem

Saturn pojawia się jako jedna z 5 planet widocznych gołym okiem.

Ta szalenie niebezpieczna amerykańska atrakcja turystyczna przyciąga miliony śmiałków

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię