Obraz P. Picassa sprzedany na aukcji w Nowym Jorku. Cena zwala z nóg

Obraz Pabla Picassa „Femme nue couchée”, przedstawiający muzę i kochankę artysty jako ośmiornicę, został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 67,5 miliona dolarów.

Wcześniej organizujący aukcję dom Sotheby’s szacował, że dzieło zostanie sprzedane za ponad 60 milionów dolarów.

Sprzedający nabył dzieło w pierwszej dekadzie XX wieku. Do tego czasu płótno znajdowało się wyłącznie w posiadaniu malarza, a następnie jego spadkobierców.
Obraz „Femme nue couchée”, czyli „Naga, leżąca kobieta” z 1932 roku przedstawia muzę Picassa, Marie-Therese Walter, w postaci morskiego stworzenia, konkretniej ośmiornicy.

Ciało kobiety składa się z głowy, oczu i kilku płetw czy macek. Zostało zniekształcone tak, by przypominało morskie stworzenie. Aluzję zainspirowało zamiłowanie muzy artysty do pływania i wdzięk, którym odznaczała się ona w wodzie. Sam Picasso pływać nie potrafił.

 

Marie-Therese Walter stała się inspiracją licznych obrazów, rzeźb i rysunków Pabla Picassa. W ubiegłym roku na aukcji Christie’s w Nowym Jorku sprzedany został inny jego obraz „Kobieta siedząca przy oknie (Marie-Thérèse)”, także z 1932 roku. Kosztował 103,4 miliona dolarów i był najdrożej wylicytowanym dziełem sztuki 2021 roku. W 2010 roku inny obraz przedstawiający Marię-Theresę Walter został sprzedany za ponad 106,5 miliona dolarów.

IAR

USA: w ubiegłym roku na drogach zginęło prawie 43 tysiące osób

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię