Sposoby okazywania miłości

Wydaje się, że nie ma nic prostszego jak okazywanie uczuć bliskiej osobie. Nic bardziej mylnego – do terapeutów zgłasza się coraz większa liczba par, która ma z tym problem.

Na drodze zastosowanej terapii bardzo często okazuje się, że miłość była jednak okazywana, tyle, że w sposób niezrozumiały dla drugiej połówki. Oto kilka pomocnych wskazówek jak okazywać swoje uczucia.

1. Każdy człowiek ma swój indywidualny, tzw. „kod miłosnych zachować” lub „kod wyrażania uczuć”. Jest to zbiór zachowań wyrażających „kocham Cię” wyniesiony z domu rodzinnego – nie tylko reguluje w jaki sposób sami wyrażamy uczucia, ale także określa czego oczekujemy od partnera/ partnerki. Nie ma problemu, kiedy zwiążemy się z osobą o podobnym kodzie; jeżeli jednak na tej płaszczyźnie pojawią się różnice – kluczem do sukcesu jest wzajemna rozmowa o potrzebach i oczekiwaniach.

2. Jedną z głównych zasad jest spędzanie ze sobą czasu – spędzanie wspólnych chwil w sposób wartościowy, poświęcanie swojego czasu i uwagi ukochanej osobie. Najlepiej zrobić wspólnie coś co lubi oboje partnerów: pójść na spacer, do kina, na zakupy, wspólnie przyrządzić posiłek. Niezłym pomysłem jest też romantyczna kolacja (będąca również idealną okazją do rozmowy) lub krótki wspólny wyjazd.

3. Wręczanie i przyjmowanie podarunków. Przede wszystkim należy pamiętać, że uczuć nie da się kupić; warto jednak okazywać w ten sposób uczucia wręczając upominek zarówno przy okazji (np. urodziny,. imieniny) jak i bez okazji. Podarunki nie muszą być drogie, wystarczy skromna rzecz, którą dajemy do zrozumienia, że pamiętamy o ukochanej osobie. Świetnie sprawdzają się kwiaty, słodycze, płyta ulubionego zespołu czy bilet do kina.

4. Wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest okazywanie wiary w możliwości drugiej osoby i motywowanie jej do działań. Codzienne życie zawodowe każdemu dostarcza nie małej dawki stresu, nie jeden z nas zwątpił już w chwili słabości w swoje własne zdolności, umiejętności i możliwości. Podtrzymywanie na duchu, okazywanie wsparcia i motywowanie do dalszej pracy – to rola partnera.

5. Nie mniej ważne jest docenianie. Jeżeli nasz partner właśnie zrobił coś o co go prosiliśmy warto to zauważyć i docenić. Co więcej, dostrzegać należy również rzeczy poczynione przez druga połowę z jego / jej własnej inicjatywy.

6. Nie ma dobrego i zdrowego związku bez fizycznej bliskości. Nie chodzi tylko o seks, ale także o wspólne trzymanie się za ręce podczas spacerów, czułe i spontaniczne pocałunki, masaż u przytulanie. Nie można zapomnieć, że „bliskość” jest jedną z podstawowych potrzeb psychicznych każdego człowieka.

7. Ostatnią radą jest używanie w życiu codziennym czułych słów. Nie chodzi tylko o komplementy, ale też o zwracanie się do partnera/ partnerki za pomocą czułości typu: „skarbie” czy „kochanie”. Niby nic wielkiego, a potrafi nieco „ogrzać” codzienne relacje wpuszczając w nie odrobinę ciepła i serdeczności.

10 kroków do lepszej wersji siebie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię