Ciekawostki na temat czapli białej

1. Czaple zwykle możemy obserwować w pobliżu dużych zbiorników wodnych, takich jak jeziora.

2. Czapla Biała uznawana jest za jednego z najpiękniejszych ptaków, dzięki jej śnieżno białemu upierzeniu, żółtemu i długiemu dziobowi oraz kształtowi jej piór. Warto zwrócić na nie uwagę, bo układają się one w piękny, ozdobny grzebień.

3. Kiedy czapla jest przestraszona, występują u niej dwa mechanizmy obronne. Pierwszym z nich jest oczywiście ucieczka, ale drugim jest przyjmowanie bardzo charakterystycznej pozy. Czapla stanie wtedy na jednej nodze i chowa głowę między piórami. Jej pióra stają się nastroszone, jakby chciała odstraszyć nimi potencjalnych drapieżników. Niestety, nie jest to zbyt częsty widok, gdyż czapla zwykle decyduje się na ucieczkę.

4. Czaple białe żyją w okolicach zbiorników wodnych, związku z czym żywią się głównie rybami. Przez to, bardzo często kradną zdobycze rybakom. Jednak ryby są tylko podstawą ich diety, a żywią się one również mięczakami, owadami, a czasem nawet wężami. Dzięki ich smukłym dziobem, są one w stanie bardzo łatwo polować w wodzie.

5. Pióra czapli białych rosną przez cały rok, jednak najpiękniej te ptaki wyglądają przed okresem godowym, czyli na wiosnę. Pióra stają się wtedy śnieżnobiałe i oglądanie grupy takich ptaków to prawdziwe widowisko. Warto wtedy udać się nad jezioro, bądź istny zbiornik wodny nad którym przebywają często czaple i obserwować je.

6. W porównaniu do innych ptaków, czaple żyją bardzo długo, bo aż 25 lat. W Polsce nie ma wielu drapieżników, która polowały by na te ptaki, więc nie jest to częstym powodem ich śmierci. Za to, czaple najczęściej umierają z powodu braku pożywienia, na przykład późną jesienią lub wczesną zimą.

7. Gatunek ten nie jest obecnie zagrożony wymarciem. Ma status LC w czerwonej księdze gatunków zagrożonych, a w Polsce podlega ona ścisłej ochronie. Oznacza to, że na czaple nie można polować tak jak miało to często miejsce w przeszłości. Czaple były bardzo często zabijane dla ich pięknych piór, które później zdobiły kapelusze bogatych kobiet oraz mężczyzn.

8. Czaple białe znane są z ich żółtego dzioba, który kontrastuje z ich śnieżnobiałym upierzeniem. Prawda jest jednak taka, że ich dzioby żółte są tylko i jesienią i zimą. Co więcej, dziób nie jest w całości żółty, bo jego nasada jest czarna.

9. Czaple białe są niesamowicie płochliwe. Bardzo możliwe, że nauczyły się tego zachowania przez długie lata, w ciągu których ludzie polowali na nie. Dlatego też, i jeśli spróbujemy zbliżyć się do czapli białej, bardzo prawdopodobnym jest to, że zacznie ona od nas uciekać.

10. Polowania na czaple białe zakończyły się wraz z rozpoczęciem pierwszej wojny światowej. Zwykle ludzie nie mieli pieniędzy na to, żeby kupować jej drogie piura, a po wojnie handel nigdy się nie odrodził. Okazuje się więc, że pierwsza wojna światowa uratowała życie wielu czaplom białym.

 

Czy słoń to osoba? Sąd Najwyższy Nowego Jorku debatuje

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię