Czy istnieje idealny wiek na ślub?

Ze statystyk udanych małżeństw i rozwodów można wywnioskować wiele ciekawych rzeczy. Okazuje się, że wiele czynników ma wpływ na długość i jakość związku, to czy będzie on szczęśliwy i przetrwa do grobowej deski zależy m.in. od doświadczeń życiowych partnerów, ich motywacji, charakterów, podejścia do życia i sytuacji społecznej.

Pytanie, czy wiek również ma znaczenie? Amerykańcy naukowcy dowodzą, że tak – według ich ustaleń istnieje pewna zależność pomiędzy wiekiem pary młodej a trwałością związku.

Jak pokazują statystyki, małżeństwa w coraz mniejszym stopniu cieszą się trwałością związku. Według danych polskiego resortu sprawiedliwości za 2021 rok – liczba pozwów rozwodowych była o 14% wyższa niż w roku poprzednim. z danych wynika również, że częściej rozwodzą się mieszkańcy miast, pozwy natomiast częściej składają kobiety. Do najczęstszych przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego należą: nadmierne spożywanie alkoholu, zdrada, niezgodność charakterów czy nieporozumienia dotyczące budżetu domowego.

Liczne badania i analizy statystyk dotyczących rozwodów wskazują również na dane dotyczące wzajemnych powiązań zachodzących pomiędzy wiekiem młodej pary a trwałością związku. Czy zatem może istnieć idealny wiek na ślub? Zgodnie z analizami dokonanymi przez amerykańską instytucję – United State Census – najczęściej rozwodzą się kobiety, które związek małżeński zawarły przed 26. rokiem życia lub zdecydowały się na ten krok po 45. roku życia.

Zastanawiając się chwilę nad tymi granicami, nie trudno odnaleźć przyczynę takiej zależności. Mianowicie – ślub przed 26. rokiem życia to małżeństwo zawarte jeszcze na studiach lub bezpośrednio po ich ukończeniu; jednym słowem w czasie, w którym młodzi ludzie wchodzą dopiero pełną nogą w odpowiedzialne dorosłe życie.

W związkach, które istnieją już w tym czasie zachodzi wiele przemian, pojawiają się nowe obowiązki i problemy. Nie każdy związek jest w stanie przetrwać taką próbę. Druga granica 45. rok życia to wiek, w którym do zawieranego związku wnosimy bardzo wiele doświadczeń, wieloletnich przyzwyczajeń, wymagań i oczekiwań. Niestety nie zawsze potrafimy i chcemy je zmieniać, nie zawsze jesteśmy w stanie im sprostać, mimo ogromnej fascynacji czy też uczucia to drugiej osoby.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Utah najlepszym czasem na zawarcie związku małżeńskiego jest wiek 28-32 lat – wtedy małżeństwo ma mieć największe szanse na przetrwanie.

Ma 32 lata i 12 dzieci. Wszystkie biologiczne

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię