20 rzeczy, które warto praktykować w związku

Głęboka i trwała relacja z drugą osobą to jedno z najbardziej wartościowych doświadczeń w życiu. Żeby nie wygasała – trzeba o nią zadbać każdego dnia.

Poniżej znajdziesz 20 czynności, które warto praktykować, aby być jeszcze bliżej siebie w związku.

1. Rozmawiaj

Codzienna, nawet krótka rozmowa na inne tematy niż bieżące sprawy jest bardzo potrzeba obojgu partnerom. Zapytanie się wieczorem drugiej osoby, jak się czuje, czy opowiedzenie chwilę o sobie pomaga zachować więź.

2. Bądź wsparciem

Jesteście drużyną i wasza siła płynie ze wsparcia, jakie sobie dajecie. Gdy druga osoba ma słabszy dzień, postaraj się ją wesprzeć i wysłuchać. Krytyka podcina skrzydła a obojętność jest komunikatem, że Ci nie zależy. Okazuj wsparcie.

3. Nie zapominaj o sobie

Związek nie polega na całkowitym połączeniu się w jedną istotę z drugą osobą i zapomnieniu o sobie. Zdrowa relacja to taka, w której oboje partnerzy stoją mocno na własnych nogach. Nie zapominaj więc o czasie dla siebie.

4. Mów, co czujesz

Bez jasnego wypowiadania tego, co czujesz, druga strona nie domyśli się, z czym się mierzysz. Naucz się wyrażać konstruktywnie nie tylko pozytywne emocje, ale również smutek i złość w taki sposób, by nie ranić tym partnera.

 

5. Stawiaj wspólne cele

Planujcie przyszłość i stawiajcie sobie wspólne cele. Dążenie do nich daje poczucie sprawczości i radości ze wspólnego działania, a wspólne pokonywanie przeszkód umacnia relację.

6. Daj przestrzeń

Nie oczekuj od swojego partnera lub swojej partnerki, że będzie lekiem na całe zło tego świata i że będziecie ze sobą spędzać każdą wolną minutę. Daj drugiej osobie przestrzeń na własne zainteresowania i czas dla siebie.

7. Uprawiaj seks

Po dłuższym czasie w związku emocje opadają i może pojawić się brak ochoty na tak częsty seks, jak wcześniej. Zadbaj ze swoją drugą połówką o to, żeby w waszej sypialni nie zrobiło się chłodno. Badania pokazują, że szczęśliwe pary kochają się 2-3 razy na tydzień.

8. Wybaczaj

Nie warto nosić w sobie urazy i ran. Dużo zdrowiej jest powiedzieć o tym, co nas zabolało, niż zamykać się i cierpieć w samotności.

 

9. Stawiaj granice

Umiejętność stawiania własnych granic i asertywność jest bardzo ważna, także w relacji z bliską osobą. Nie zawsze musisz mieć ochotę na wspólne wyjście na imprezę i nie musisz zmywać naczyń, jeśli umówiliście się, że teraz jest kolej drugiej osoby.

10. Bądź szczery

Jeśli chcesz mieć szczęśliwy związek, nie udawaj. Mów szczerze co czujesz i myślisz i naucz się robić to w taki sposób, żeby nie ranić drugiej strony.

11. Przytulaj się

Dotyk i kontakt cielesny jest bardzo ważny. Nie zapominaj o przytulaniu, złapaniu za rękę czy innej formie pieszczotliwego dotyku na co dzień.

12. Zachowaj swoje pasje

Nie wszystko trzeba robić wspólnie. Posiadanie swoich pasji i zainteresowań czyni nas atrakcyjniejszymi dla partnera, a nas – szczęśliwszymi.

 

13. Wyrażaj jasno swoje potrzeby

Naucz się rozpoznawać swoje potrzeby i wyrażać je. Czasem sami nie zdajemy sobie sprawy, czego potrzebujemy. Może okazać się, że za mało odpoczywamy albo nie dajemy sobie prawa do zwierzenia się drugiej stronie z dręczącego nas problemu. Czas to zmienić.

14. Pracuj nad sobą

Praca nad sobą wymaga dużo wysiłku ale przynosi też ogrom satysfakcji. Dbanie o własny rozwój i poszerzanie swojej świadomości bezpośrednio wpływa na lepszą relację.

15. Sięgaj po wsparcie

Nie bój się sięgnąć po wsparcie i przyznać, że czujesz się gorzej i masz zły dzień. Naucz się nie tylko dawać, ale również brać, gdy tego potrzebujesz.

16. Chwal

Wszyscy lubimy być doceniani. Chwal swojego partnera lub partnerkę, gdy zrobi coś dla Ciebie i okazuj mu wdzięczność. To działa dużo lepiej niż obojętność albo krytyka.

17. Chodź na randki

Chodzenie na randki, także na późniejszych etapach relacji, jest bardzo ważne. W końcu jesteście dla siebie najważniejsi i warto, abyście to celebrowali i znaleźli czas tylko dla siebie.

18. Dziel się obowiązkami

Życie składa się przede wszystkim z codzienności i zwykłych chwil. Nie bierz wszystkich obowiązków domowych na siebie ani nie obarczaj nimi partnera. Ustalcie sprawiedliwy podział i trzymajcie się go.

19. Znajdź czas na wspólny odpoczynek

Nauczcie się razem odpoczywać i przebywać ze sobą w chwilach, w których nie ma żadnych obowiązków ani spraw do załatwienia. Możliwość rozluźnienia się oraz cieszenia się sobą, to jedne z najpiękniejszych chwil.

20. Śmiej się w parze

Śmiech to zdrowie. Wspólne śmianie się i zachowywanie dystansu do problemów i bolączek dnia codziennego ułatwia wspólne bycie. Śmiech rozluźnia i jest naturalnym sposobem na stres.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię