Olej z awokado – korzyści zdrowotne

Olej z awokado to olej tłoczony z owoców awokado. Jego łagodny smak i wysoka temperatura dymienia sprawiają, że jest to popularny olej spożywczy, ale można go również spożywać na surowo.

Jest podobny do oliwy z oliwek zarówno pod względem odżywczym jak i użytkowym. Olej z awokado jest bogaty w zdrowe tłuszcze i ma dużą zawartość przeciwutleniaczy.

Oto korzyści zdrowotne płynące z używania oleju awokado.

1. Olej z awokado jest bogaty w kwas oleinowy

Olej z awokado to naturalny olej tłoczony z miąższu awokado. Prawie 70% oleju z awokado składa się z zdrowego dla serca kwasu oleinowego, jednonienasyconego kwasu tłuszczowego omega-9. Ten kwas tłuszczowy jest również głównym składnikiem oliwy z oliwek i uważa się, że jest częściowo odpowiedzialny za jej korzyści zdrowotne. Dodatkowo około 12% oleju z awokado to tłuszcze nasycone, a około 13% to tłuszcze wielonienasycone. Chociaż olej z awokado ma również wysoki stosunek omega-6 do omega-3 (13: 1). Nie powinno to jednak stanowić problemu, ponieważ całkowita ilość kwasów omega-6 jest stosunkowo niska.

2. Olej z awokado obniża poziom cholesterolu i poprawia zdrowie serca

Olej z awokado ma korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Badania pokazują, że olej z awokado i oliwa z oliwek są najbardziej skuteczne w zwiększaniu HDL, „dobrego” cholesterolu. Olej z awokado może obniżać poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL we krwi, a także obniżać ciśnienie krwi.

3. Olej z awokado zawiera wysoka ilość luteiny, przeciwutleniacza korzystnego dla oczu

Olej z awokado jest dobrym źródłem luteiny, karotenoidu, który naturalnie występuje w oczach. Spożywanie dużej ilości luteiny może zmniejszyć ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej, które są częstymi chorobami oczu związanymi z wiekiem. Ciało nie wytwarza luteiny, więc trzeba ją pozyskiwać z diety.

4. Olej z awokado zwiększa wchłanianie ważnych składników odżywczych

Niektóre składniki odżywcze potrzebują tłuszczu, aby zostały wchłonięte przez organizm. Wśród nich są przeciwutleniacze karotenoidowe, które są pigmentami występującymi w wielu produktach roślinnych. Olej awokado zwiększa wchłanianie karotenoidów.

5. Olej z awokado  może zmniejszyć objawy zapalenia stawów

Artretyzm to choroba, która obejmuje bolesne zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią zapalenia stawów. Jest to związane z rozpadem chrząstki stawów.

Liczne badania wykazały, że ekstrakty z awokado i oleju sojowego, zwane substancjami niezmydlającymi mogą zmniejszać ból i sztywność związaną z chorobą zwyrodnieniową stawów. Ekstrakt wydaje się być szczególnie korzystny dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego i kolanowego.

6. Olej z awokado może pomóc w zapobieganiu chorobom dziąseł

Niektóre dowody sugerują, że to połączenie ekstrakty z awokado i oleju sojowego może również pomóc w zapobieganiu chorobom przyzębia. Według badań przeprowadzonych na komórkach kostnych i tkance przyzębia, substancje niezmydlające mogą blokować białko zwane IL1B, które powodują choroby dziąseł. Białko to sprzyja stanom zapalnym i jest głównym czynnikiem powodującym niszczenie tkanek i utratę kości w chorobach dziąseł.

7. Olej z awokado przyspiesza gojenie się ran

Wydaje się, że kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z awokado są korzystne dla skóry. Jedno badanie z wykazało, że krem ​​zawierający olej z awokado i witaminę B12 łagodził objawy łuszczycy. Olej z awokado może także przyspieszać gojenie się ran.

8. Olej z awokado zawiera przeciwutleniacze plus witaminy

Olej z awokado jest bogaty w witaminy A, B1, B2, D i E – wszystkie świetnie wpływają na komórki, talię, skórę, a nawet włosy. Olej z awokado jest skuteczny w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników, które mogą powodować poważne uszkodzenia organizmu na poziomie komórkowym. Wysoki ich poziom może prowadzić do stresu oksydacyjnego, który może przyczyniać się do chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca

9. Olej z awokado ma wysoki punkt dymienia

Podczas gotowania, szczególnie w wysokich temperaturach, oleje, na których gotujemy, mogą się palić i rozkładać na poziomie chemicznym. Gdy struktura chemiczna oleju zacznie się rozkładać, może stać się toksyczna i niebezpieczna do spożycia przez ludzi. Każdy olej ma inną temperaturę, w której rozpoczyna się proces rozkładu, zwany punktem dymienia. Olej z awokado ma najwyższy punkt dymienia spośród olejów jadalnych, od 470-500 ° F, co czyni go zdecydowanie najbezpieczniejszym olejem do gotowania w wysokich temperaturach.
Oleje z pierwszego tłoczenia są najmniej bezpieczne do gotowania, ponieważ mają wyjątkowo niski punkt dymienia. Na przykład olej z awokado z pierwszego tłoczenia ma punkt dymienia 350 ° F.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię