Jak uporządkować swoją pracownię w 5 prostych krokach?

Jeśli kochasz rzemiosło to wiesz, ile radości możesz czerpać z wyrażania swojej kreatywności i realizowania nowych projektów.

Prawdopodobnie wiesz również, jak trudno jest utrzymać porządek miejscu gdzie tworzysz; problem nasila się jeszcze bardziej kiedy na pracownię lub warsztat przeznaczysz cały pokój. Prawdą jest, że utrzymanie pracowni w czystości i porządku może być co najmniej wyzwaniem, nie jest to jednak niemożliwe. Przy odrobinie wysiłku możesz uporządkować swój kącik i przywrócić jego przestrzeń do schludnego, uporządkowanego i zorganizowanego miejsca, którym był wcześniej.

Są też ludzie, którzy nie mają ochoty porządkować swojej twórczej przestrzeni. Dla nich kreatywność może zaistnieć w chaosie… Dla wielu z nas nie jest to jednak produktywne środowisko do pracy. Kreatywność nie wymaga sterylnej przestrzeni, ale potrzebujesz miejsca do rozłożenia, uporządkowania zapasów i tworzenia. Dlatego od czasu do czasu uporządkowanie swojej pracowni jest świetnym pomysłem. Właściwie jest kilka powodów, dla których warto raz na jakiś czas przywrócić jej blask.

Po pierwsze zagracona przestrzeń może prowadzić do niepotrzebnego stresu i przytłoczenia. Jeśli w twojej pracowni ostatnio nie było zbyt wiele aktywności lub często jesteś sfrustrowany postępami, lub całkowitym ich brakiem w ostatnim projekcie, powodem może być bałagan.

W Twojej przestrzeni może być tak wiele rzeczy, że nie możesz jasno myśleć, często denerwując się, próbując znaleźć to czego potrzebujesz. To strasznie rozpraszające. Kolejnym problemem jest zgromadzenie dużej ilości materiałów, w tym często mnóstwa rzeczy, których nigdy więcej nie użyjesz. Od czasu do czasu oczyszczając swoją pracownię, zamiast nadal pozwalać mniej potrzebnym rzeczom zajmować miejsce, możesz poddać je recyklingowi lub przekazać je komuś innemu. Nie tylko uszczęśliwisz tych, którym przekazujesz niepotrzebne materiały, ale także odniesiesz korzyści, ułatwiając sobie znalezienie tego, czego szukasz i realizację swoich projektów.

Oczyszczenie pracowni nie musi być trudne. W rzeczywistości oczyszczenie swojej przestrzeni i lepsze zorganizowanie miejsca, w którym pracujesz może być dużo łatwiejsze niż myślisz. Tak długo, jak jesteś gotów poświęcić czas i energię na reorganizacje pracowni, tak długo będziesz zdumiony, widząc, jakie wyniki możesz uzyskać po kilku godzinach skoncentrowanej pracy. Jeśli jesteś gotowy, aby posprzątać miejsce swej pracy, trafiłeś we właściwe miejsce. Oto kilka naszych porad – jak można przywrócić w pracowni porządek.

1. Wyczyść swoje szuflady, szafki i szafy.

Jeśli Twoim celem końcowym jest całkowicie odświeżona pracownia, ważne będzie, aby ujawnić wszystkie swoje rzeczy – abyś mógł w pełni ocenić, co masz. Nie ma znaczenia, jakie rodzaje rzemiosła lubisz. Może lubisz szyć. Być może wolisz rękodzieło z papieru lub uwielbiasz tworzyć za pomocą Cricut. Możesz tworzyć biżuterię, kręcić ceramikę lub tworzyć dzieła sztuki z różnych materiałów. Niezależnie od rodzaju rzemiosła, które kochasz, dodatkowe materiały mogą się gromadzić i tworzyć bałagan.

Aby to uporządkować warto stworzyć kategorie posiadanych materiałów. Opróżnij wszystkie szuflady, kosze, półki i szafki, które pasują do określonej kategorii. Po uporządkowaniu jednej kategorii, przejdź do następnej. Jeżeli do tej pory nie segregowałeś swoich materiałów najwyższa pora to uczynić – dla przykładu nici nie powinny znajdować się w jednej szafie z tkaninami. Praca w mniejszych kategoriach pozwoli Ci efektowniej pracować i szybciej kończyć zlecenia. Praca w dobrze zorganizowanej pracowni jest tez dużo bardziej komfortowa. Tutaj jednak jedno ostrzeżenie – Jeśli masz mało czasu, nie popadaj w nadgorliwe opróżnianie wszystkiego ze wszystkich szuflad i szafek. Będziesz czuł się sfrustrowany bałaganem i nie będziesz zmotywowany do zakończenia porządków.

 

2. Pozbądź się materiałów rzemieślniczych, których nie nadają się do niczego

Wiele materiałów można przekazać innym, nie wszystkie się jednak do tego nadają. Nie przetrzymuj na siłę prawie zużytego kleju, zbyt małych skrawków tkanin, resztki taśmy. Staraj się obiektywnie oceniać, czy dana rzecz faktycznie Ci się jeszcze przyda. Jeśli gromadzisz mnóstwo materiałów rzemieślniczych, które tak naprawdę nikomu nie przyniosą korzyści, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to usunąć je ze swojej przestrzeni. Odzyskuj, co możesz, a resztę wyrzuć.

3. Przekaż materiały rzemieślnicze, których nie potrzebujesz

Często po pozbyciu się śmieci nadal posiadamy zbyt wiele zmagazynowanych rzeczy, często szkoda nam jest je po porostu wyrzucić. Może próbowałeś nowego rzemiosła, które nie do końca się sprawdziło i masz wszystkie potrzebne materiały. Może przeszedłeś fazę robienia na drutach lub fazę mozaiki i podwoiłeś zapasy, aby je zrobić – ale nigdy więcej ich nie użyjesz. A może miałeś wielkie marzenia o projekcie, którego realistycznie już nie zrealizujesz. Niezależnie od sytuacji, możesz uniknąć tego, aby te materiały zatłaczały twoją pracownię, przekazując je komuś, kto BĘDZIE ich używał! Przekaż je lokalnej szkole, kościołowi, organizacji lub komuś z grupy oddam za darmo.

4. Uporządkuj swoje zapasy

Po pozbyciu się wszystkich rzeczy z pokoju rzemieślniczego, których nie musisz trzymać, nadszedł czas na uporządkowanie pozostałych zapasów rzemieślniczych. Zacznij od oceny bieżących materiałów do przechowywania. Czy masz to, czego potrzebujesz? Czy jest wystarczająco dużo pojemników, koszy, szuflad i półek, aby Twoje materiały rzemieślnicze były przechowywane, oddzielone i łatwo dostępne? Jeśli nie masz wystarczających miejsc do przechowywania, zastanów się, jakie rozwiązania sprawdziłyby się w Twojej przestrzeni. Przezroczyste plastikowe pojemniki są proste, niedrogie i można je układać w stosy, co czyni je świetną opcją na drobiazgi, które łatwo zgubić.

Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz również znaleźć kosze i inne pojemniki do przechowywania w sklepach z używanymi rzeczami. Pegboardy montowane na ścianie mogą być świetną opcją dla przedmiotów, które można powiesić. Szuflady i półki to sprytne opcje przechowywania różnych przedmiotów – w zależności od tego, jak bardzo chcesz, aby były widoczne. Jeśli nie lubisz oglądać swoich rzeczy, rozważ zakup używanej szafki lub szafy. Oceniając materiały rzemieślnicze, które musisz zachować, i przygotowując sprytny plan ich przechowywania, możesz uzyskać to, czego potrzebujesz, aby zorganizować swoją pracownię i zachować ją na dłuższy czas bez bałaganu.

5. Sprzątaj na bieżąco

Teraz, gdy twój pokój rzemieślniczy jest schludny i zorganizowany należy zadbać o to, aby jak najdłużej utrzymać ten stan rzeczy. Stwórz harmonogram sprzątania i zobowiąż się do regularnego sprzątania swojej przestrzeni, jest to najprostszy sposób aby nie dopuścić do powrotu chaosu. Warto jest przeglądać, sprostować i organizować swoje zapasy przynajmniej raz w tygodniu.

Kompost – jak go przygotować i używać?

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię