Bodie – amerykańskie miasto jak z horroru

Fot. bodie.com

W Kalifornii leży miasto przypominające scenerię prosto z horroru. Opuszczone przestrzenie pełne porzuconych, niszczejących samochodów i rdzewiejących maszyn stoją pomiędzy patrzącymi na nie pustymi oczodołami budynków.

Po zajrzeniu do środka w wyszczerzone otwory okienne i drzwiowe widać wnętrza, jakby porzucone w pośpiechu – pełne mebli i sprzętów codziennego użytku. Wszystko gęsto zasnute warstwą kurzu i pajęczyn.

 

Jaka jest historia miasta duchów?

Kalifornijskie Bodie powstało, jak i wiele innych miast i miasteczek, w drugiej połowie XIX wieku, w czasie gorączki złota. Większość poszukiwaczy wkrótce opuściła te tereny, żeby szukać szczęścia gdzie indziej, jednak Bodie jeszcze w roku 1900 tętniło życiem, licząc sobie ok. 7000 mieszkańców – dużo jak na tamte czasy.

Funkcjonowało w mieście wówczas około 50 saloonów, z których niektóre pełniły też funkcję domów uciechy. Dzisiaj można się przejść po ich zamarłych wnętrzach, nasłuchując duchów przeszłości, które podobno, licznie się po opuszczonym mieście snują.

 

Czasy świetności Bodie skończyły się definitywnie wraz z ustwaniam gorączki złota. Miasto, które kilka lat wcześniej miało kilka tysięcy stałych mieszkańców, w roku 1910 liczyło ich już 10-krotnie mniej – niespełna 700 osób. w tym samym czasie Bodie zyskało w prasie miano „ghost town”/„miasta duchów”. Jego historia skończyła się definitywnie w roku 1924, kiedy opuścili je na zawsze ostatni mieszkańcy. Stało się wtedy miejscem przyciągającym turystów.

Od lat 60-tych XX wieku miasto duchów jest wpisane do rejestru parków historycznych. Do dzisiaj przerwały w stanie niemal nienaruszonym budynki, wyglądające, jakby mieszkańcy wyszli z nich przed chwilą. Prawdę pokazuje tylko warstwa kurzu i zasnute pajęczynami rogi pomieszczeń. Zachowało się do dzisiaj 110 nieruchomości, które przyciągają miłośników mrocznych klimatów, a także łowców duchów, których w Bodie, podobno nie brakuje.

MT

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię