
Długa podróż, a może życie w klimatach survivalu? Nieistotne z jakiego powodu – warto wiedzieć jaką żywność można przechowywać nawet pół roku bez lodówki.
1. Kasze – przeżywają prawdziwy renesans. Pełne wartości odżywczych i minerałów coraz częściej goszczą na współczesnych stołach, również ekskluzywnych restauracji.
2. Ryż – lekkostrawny, niskokaloryczny i odporny w stanie suchym, na wysokie temperatury.
3. Makarony – to się wydaje oczywiste. Przecież w niemal każdej kuchni znajduje się zapas makaronów. Szybkie i łatwe w przygotowaniu, a do tego trwałe.
4. Pikle – ocet jest doskonałym konserwantem i pozwala zachować nie tylko smak i zapach, ale także kolor.
5. Zupy – nie tylko o tych „chińskich” mowa. Wekowane domowe zupy mogą stać nawet kilka lat, czekając na swój dzień.
6. Dania jednogarnkowe – Tak jak i zupy. W postaci suchej (liofilizowanej) czy wekach mają trwałość o wiele dłuższą niż kilka miesięcy.
7. Jabłka – te dostępne zimą, wiosną i latem pochodzą z ubiegłorocznych zbiorów. Odpowiednio przechowywane są bardzo trwałe.
8. Dżemy – ulubione smarowidło do kanapek wielu pokoleń.
9. Konfitury – smak herbaty z konfiturami rozgrzał niejeden zimowy wieczór.
10. Powidła – klasyczne śliwkowe, a może awangardowe truskawkowe, czy z innych owoców? Pyszne, zdrowe i trwałe przez cały rok.
11. Marmolady – lekko utwardzona owocowa pulpa może być przechowywana bardzo długo bez lodówki, o ile zamknięta jest w szczelnym opakowaniu.
12. Grzyby marynowane – przysmak zimowych posiłków. Grzybki zawsze na czasie – dosłownie, bo mogą czekać latami, aż zostaną zjedzone.
13. Wędliny tradycyjne – tradycyjne wędliny, wędzone i suszone są zakonserwowane solą tak, że podwieszone w chłodnych miejscach mogą służyć miesiącami.
14. Mięso – upieczone, zawekowane i zakonserwowane solą, czy owinięte liśćmi pokrzywy i chrzanu, przechowywane w piwniczkach, może czekać nawet kilka miesięcy, nie tracąc swoich właściwości.
15. Bób – czerwcowy smakołyk wysuszony ma bardzo długi okres przydatności do spożycia.
16. Groch – zarówno konserwowy zielony groszek, jak i wysuszone nasiona.
17. Fasola – podobnie jak jej kuzyn – groch.
18. Soczewica – ta znana od starożytności roślina ma cenne właściwości odżywcze. A do tego wysuszona ma niemal wieczną trwałość.
19. Soja – jeden z czołowych produktów dostarczających białka w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Wysuszone nasiona, podobnie jak innych strączkowych, mogą być miesiącami przechowywane w temperaturze pokojowej, bez dostępu powietrza.
20. Cieciorka – podobnie jak soja i soczewica.
21. Owies – cenne zboże w postaci ziaren może posłużyć do produkcji domowej mąki lub mleka owsianego. Częściej w kuchniach spotykany w postaci płatków, czyli zmiażdżonych nasion.
22. Płatki zbożowe – owsiane, kukurydziane, ryżowe, orkiszowe, do wyboru, do koloru i do smaku. Wszystkie mają długą trwałość, pod warunkiem że są chronione przed dostępem powietrza i wilgoci.
23. Produkty z mąki sojowej – popularne kotlety, granulaty, czy kostka sojowa. Zdrowe, przyjazne środowisku i łatwe do przechowywania. Podobnie jak inne produkty zbożowe, trzeb aje chronić przed dostępem powietrza i wilgoci.
24. Kiszone warzywa – kapusta, ogórki, rzodkiewki i inne. Zasolone i kiszone we własnym soku mają bardzo wysoką trwałość. Uwaga – te dostępne w marketach niekoniecznie, w przeciwieństwie do domowych wyrobów.
25. Ziemniaki – spokojnie mogą poleżeć w piwnicy nawet kilka miesięcy.
26. Brukiew – podobnie jak ziemniaki.
27. Rzepa – jak większość warzyw okopowych, a także dyniowate ma długą przydatność do spożycia, o ile jest przechowywana w nieogrzewanych pomieszczeniach i bez dostępu światła.
28. Szczaw – zawekowany, czy wysuszony może nawet w środku zimy przypomnieć smak lata.
29. Zioła – wysuszone i przechowywane w chłodnych, przewiewnych pomieszczeniach lub szczelnie zamkniętych pojemnikach posłużą przez cały rok.
30. Grzyby – suszone, marynowane, kiszone. Przechowują się doskonale nawet przez kilka lat.
Lista nie wyczerpuje wszystkich produktów, które można przechowywać bez lodówki. Nasi przodkowie radzili sobie bez tego udogodnienia, korzystając z chłodu piwnic, konserwacji solą, octem, a nawet zawijaniem w pokrzywy. Popularnym sposobem było też wykorzystywanie zimnej wody potoków i chłodu studni, gdzie w drewnianych cebrach umieszczano produkty żywnościowe, zabezpieczając je przed wysokimi temperaturami.
Posłuchaj naszych podcastów: