6 ciekawostek na temat róż

Róża jest najbardziej znanym i lubianym kwiatem na świecie. Istnieje około 300 różnych gatunków róż, większość z nich pochodzi z Azji. Uprawa róż rozpoczęła się 500 lat p.n.e. i zaowocowała powstaniem 13 000 odmian.

Oto kilka ciekawych faktów na temat róż:

1. Róże to jedne z najstarszych kwiatów

Od wieków w literaturze i muzyce nawiązuje się do motywu róż. Archeolodzy odkryli skamieniałości róży w Kolorado sprzed 35 milionów lat. Jeszcze bardziej szokujące jest to, że najstarsza żywa róża ma 1000 lat. Ta imponująco trwała róża rośnie na ścianie katedry w Hildesheim w Niemczech.

2. Róże są jadalne

Ich płatki są jadalne, a woda różana – zrobiona z moczenia płatków w wodzie, jest często dodawana do galaretek lub dżemów. Jest również używana jako przyprawa do dań indyjskich i chińskich. Z róż wyrastają również owoce w kształcie jagód zwane owocami róży. Owoce mogą być pomarańczowe, czerwone, ciemnofioletowe lub nawet czarne. Owoce róży są bogate w witaminę C, regulują zaburzenia hormonalne u kobiet i mężczyzn oraz pomagają w chorobach układu oddechowego. Suszone owoce róży używa się w herbatach.

 

3. Róże są używane w perfumach

Piękny aromat róż jest popularnym dodatkiem w damskich perfumach. W szczególności olejek różany był od wieków ważnym składnikiem przemysłu perfumeryjnego. Proces ekstrakcji olejku różanego z kwiatów wymaga ogromnej ilości róż; z dwóch tysięcy róż produkuje się zaledwie jeden gram olejku.

4. Róża jest kwiatem narodowym USA

W 1986 roku prezydent Ronald Reagan ogłosił różę narodowym emblematem kwiatowym Stanów Zjednoczonych. Zrobił to stojąc w słynnym Ogrodzie Różanym Białego Domu. Różne odmiany róż są również kwiatem stanu Georgia, Iowa, Nowy Jork, Dakota Północna i Waszyngton.

5. Najdroższa róża została sprzedana za miliony dolarów

Słynny hodowca róż David Austin spędził 15 lat i wydał 5 milionów dolarów na hodowanie rzadkiej odmiany róży, którą nazwał Juliet. Róża Juliet została sprzedana za 15,8 miliona dolarów w 2006 roku, co czyni ją najdroższą odmianą róż na świecie.

6. Róża jest wieloznacznym symbolem w chrześcijaństwie

Czerwona róża jest symbolem męczeństwa, w szczególności Jezusa Chrystusa ze względu na krwisty kolor i pięciokrotność okwiatu – związek z pięcioma ranami, a jej kolce nawiązują do korony cierniowej. Róża jako delikatny kwiat wyrastający spośród kolców jest również symbolem Maryi. Symbolika róży dała również początek chrześcijańskiemu różańcowi. Jednym ze sposobów wyrażania hołdu lub uznania przez papieży jest wręczanie złotej róży. Święci chrześcijańscy często są przedstawiani z różą jako atrybutem. Biała róża jest symbolem dziewictwa i jako taka kojarzona jest z Maryją, św. Franciszkiem z Asyżu, św. Różą z Limy i św. Teresą z Lisieux.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię