Ks. Bartosz Pikul: święci nie byli idealni

Kościół katolicki obchodzi dziś Uroczystość Wszystkich Świętych – ku czci wszystkich świętych chrześcijan, którzy osiągnęli zbawienie i zmartwychwstali do życia wiecznego.

 

Proboszcz warszawskiej bazyliki Świętego Krzyża ksiądz Bartosz Pikul podkreśla, że święci nie byli idealni. „Czasami istnieje niebezpieczeństwo patrzenia na świętych jako na postaci idealne, które nie są dotknięte problemami, odległe od nas. Zapominamy, że to są ludzie, którzy byli zwyczajni, którzy walczyli o swoją świętość i to w różnych warunkach, czasami bardzo trudnych” – mówi.

„Istnieje walka o świętość. My przychodzimy z wielkiego ucisku, z tego świata, który jest czasami sprzeczny temu, co Bóg mówi. Przychodzimy ze świata, w którym jesteśmy poddawani pokusom, i w którym upadamy” – zaznacza ksiądz Pikul.

Zaznacza, że świętość nie oznacza bycie idealnym. „Nie ma człowieka idealnego na tym świecie oprócz Matki Bożej, która [zgodnie z doktryną Kościoła katolickiego] bez grzechu była poczęta i życie przeżyła bez grzechu, oprócz Pana Jezusa, wszyscy mamy swoje ograniczenia. Świętość znaczy, ciągle dążyć ku doskonałości, ku ideałowi. Jest to droga, jest to walka, by być takim jak Bóg chce – dlatego nie wolno nam z tego rezygnować. Pomaga nam w tym Sam Pan Bóg, który karmi nas Swoim Ciałem, poi nas Swoją Krwią, Który przebacza nam grzechy w sakramencie pokuty, Który daje nam nadzieję, abyśmy w drodze do świętości nie ustali” – wyjaśnia kapłan.

„Tego dnia ważna jest modlitwa za zmarłych – znanych i nieznanych. Ważne jest również, byśmy na cmentarz zabrali najmłodszych” – dodaje duchowny.
„Aby uczyć je od samego początku wrażliwości i szacunku względem przodków, dzięki którym żyjemy i którym przecież tak wiele zawdzięczamy. Żebyśmy zatrzymali się nad grobami i opowiedzieli o bliskich – ale przede wszystkim, żeby nie zabrakło naszej modlitwy za nich. Żebyśmy nie zredukowali wizyty na cmentarzach do kurtuazyjnych wizyt czy spotkań rodzinnych, choć i te są ważne. Kościół w tych dniach też oferuje różne formy modlitwy: Msze święte w intencji zmarłych, procesje na cmentarzach, piękną modlitwą jest też Różaniec, który możemy za zmarłych ofiarować” – mówi duchowny.

Jutro Kościół katolicki obchodzi wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – tak zwany Dzień Zaduszny. Dla katolików jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy przebywają w czyśćcu.

IAR

Czy w Polsce można rozrzucać prochy zmarłych?

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię