Świeże owoce bogate w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i błonnik są dobrym dodatkiem do dobrze zbilansowanej diety.
Jednak niektóre rodzaje owoców zawierają ogromne ilości cukru i kalorii oraz mogą powodować skutki uboczne u osób z chorobami, takimi jak cukrzyca i refluks żołądkowy.
1. Daktyle
Znane są ze swojego słodkiego, karmelowego smaku. Ich suszone wersje są często spożywane jako przekąska. Chociaż są bogate w przeciwutleniacze i mikroelementy, takie jak potas, miedź i magnez, są również bogate w cukier i węglowodany. Jedna szklanka suszonych daktyli zawiera 451 kalorii i 101 gramów cukru.
2. Suszone owoce
Niektóre z najpopularniejszych odmian suszonych owoców to jabłka, rodzynki, morele, figi, mango, ananasy i żurawina. W porównaniu ze świeżymi odpowiednikami, zawierają one na ogół więcej kalorii, węglowodanów i cukru na porcję. Szklanka mieszanki suszonych owoców to 477 kalorii, 106 gramów cukru i 126 gramów węglowodanów.
3. Suszony kokos
Rozdrobniony kokos jest częstym składnikiem wypieków, miseczek do smoothie i dań śniadaniowych. Chociaż jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak mangan, miedź i selen, ma również wysoką zawartość tłuszczu i kalorii. Jedna szklanka to 560 kalorii i 56 gramów tłuszczu.
4. Owoce kandyzowane
Owoce kandyzowane to rodzaj owoców wytwarzanych przez moczenie i podgrzewanie w syropie cukrowym, dzięki czemu uzyskuje się produkt o słodkim smaku i długim okresie przydatności do spożycia. Owoce kandyzowane są nie tylko bogate w kalorie i ubogie w błonnik, ale także zawierają dużo cukru i węglowodanów w każdej porcji – 322 kalorie, 81 gramów cukru, 83 gramy węglowodanów na szklankę.
5. Sok owocowy
Sok owocowy oferuje skoncentrowaną ilość węglowodanów i cukru bez zawartości błonnika występującego w świeżych owocach. Badania udowodniły, że zwiększone spożycie soku owocowego słodzonego cukrem wiązało się z wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2.
6. Owoce w puszkach w ciężkim syropie
Nie są najlepszym wyborem dla osób z cukrzycą. Zawierają więcej węglowodanów i cukru, a mniej błonnika w porównaniu z innymi rodzajami owoców. W szczególności owoce w puszkach w ciężkim syropie lub soku zazwyczaj zawierają dużo więcej cukru niż owoce w puszkach w wodzie.
ZJ/ZSS