6 zasad, które wspomogą twój układ trawienny po spożyciu posiłku o wysokiej zawartości cholesterolu

Spożywanie potraw o wysokiej zawartości cholesterolu nie tylko nie sprzyja naszej tali, ale również jest dużym obciążeniem dla naszego układu trawiennego. Nie znaczy to, że powinniśmy go całkowicie unikać.

Cholesterol jest krytycznym składnikiem błon komórkowych, w tym mózgu i układu nerwowego. Oprócz tego, że jest składnikiem strukturalnym komórek, cholesterol jest również podstawową cząsteczką naszych hormonów płciowych – estrogenu, progesteronu i testosteronu. Cholesterol stanowi również budulec naszych kwasów żółciowych.

Przestrzeganie zdrowej, zbilansowanej diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans jest optymalną metodą na utrzymanie cholesterolu we właściwych normach, ale kto z nas od czasu do czasu nie ma ochoty na ciastko, lody, hamburgera czy frytki.

W dniach w których spożywamy pokarmy o wysokiej zawartości cholesterolu warto pomóc naszemu układowi trawiennemu wprowadzając tych kilka poniższych zasad:

1. Pij letnią wodę

Kiedy przesadziłeś z niezdrową żywnością zacznij pić letnią wodę po 30-45 minutach posiłku. Według ekspertów woda pełni funkcję nośnika składników odżywczych i produktów przemiany materii. Letnia woda pomaga rozbić składniki odżywcze w formę strawną dzięki czemu poczujesz się lepiej i lżej.

2. Wypij napój detoksykujący

Najlepszym sposobem na uspokojenie organizmu jest wypicie letniej – ciepłej wody cytrynowej. Wystarczy szklanka wody z cytryną, aby pomóc wypłukać toksyny nagromadzone po spożyciu tłustych potraw.

3. Wybierz się na krótki spacer

Według ekspertów spacer po 20 minutach od obfitego posiłku poprawia trawienie, a także sprzyja lepszej motoryce żołądka i jelit oraz wspomaga odchudzanie.

4. Zażywaj probiotyki

W trawieniu pomogą ci probiotyki, które najlepiej jest spożyć po 20-25 minutach od obfitego posiłku. Probiotyki pomagają zrównoważyć zdrowie układu pokarmowego oraz poprawiają florę jelitową i odporność. Nie muszą być w formie suplementów, wystarczy spożyć jogurt.

5. Jedz owoce

W godzinę po posiłku zjedz niewielką porcję owoców bogatych w błonnik. Pomagają uniknąć zaparć, a także wspomagają pracę układu pokarmowego. Wystarczy małe jabłko, gruszka czy miseczka malin, aby wspomóc jelita.

​6. Odstaw tłuszcze

Gdy już przesadzisz z niezdrowym posiłkiem, pamiętaj, aby kilka kolejnych było lekkich i lekkostrawnych. Nawadniaj organizm i spożywaj pokarmy bogate w błonnik, które pomogą w pracy układu trawiennego.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię