Rośliny „płaczą” w sytuacjach stresowych

 

Chociaż w ostatnich latach ujawniono, że rośliny są w stanie widzieć, słyszeć i wąchać, po raz pierwszy naukowcy odkryli, że rośliny wydają dźwięki. Badacze zarejestrowali, że rośliny zestresowani brakiem wody lub gdy ich łodygi były ścięte wydawały dźwięki na częstotliwościach, których ludzie nie słyszą.

Naukowcy skupili swoje badania na dwóch roślinach – pomidorach i tytoniu. Itzhak Khait i jego koledzy z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu umieścili mikrofony kilka centymetrów od roślin, aby uzyskać nagrania dźwięków.

Wychwytywały one dźwięki w zakresie ultradźwiękowym od 20 do 100 kiloherców, które również niektóre owady i ssaki są w stanie słyszeć. Naukowcy zauważyli, że ćmy nie składały jaj na roślinie, która była zbyt zestresowana. Kolejnym odkryciem było to, że stres udzielał się okolicznym roślinom.

Przeciętnie rośliny pomidora poddane stresowi z powodu braku wody wydawały 35 dźwięków na godzinę, a tytoń 11. Kiedy ścinano łodygi, pomidory wydawały średnio 25 dźwięków, a tytoń 15 w ciągu godziny. Rośliny nie poddawane stresowi wydawały mniej niż jeden dźwięk na godzinę.

 

Naukowcy sugerują, że umożliwienie rolnikom nasłuchiwania roślin z niedoborem wody może „otworzyć nowy kierunek w dziedzinie rolnictwa precyzyjnego”. Dodają, że taka zdolność będzie coraz ważniejsza, ponieważ zmiany klimatyczne narażają więcej obszarów na suszę.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię