Zdaniem specjalistów niska samoocena utrudnia cieszenie się życiem, negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne prowadząc do depresji i stanów lękowych.
Zaburzenia samooceny występują często, w ostatnim czasie dotykają coraz większej ilości ludzi, w tym również dzieci.
Poniżej prezentujemy 7 cech, które świadczą o niskiej samoocenie.
1. Brak umiejętności przyjmowania komplementów
Skromność jest cechą bardzo pozytywną – grunt to umieć ją odpowiednio dozować. Jeżeli zbyt często swoje zasługi przypisujemy innym, może być to oznaką zbyt małej wiary w siebie. Warto nauczyć się, w których sytuacjach warto wykazywać więcej pokory a kiedy należy przyznać się że w czymś świetnie się spisujemy.
2. Uważanie siebie za zwyczajną osobę
Charakterystyczną cechą osób, które borykają się z brakiem wiary we własną wartość jest umniejszanie swojego wpływu na otoczenie. Taki człowiek, uważa, że nie stać go na zbyt wiele, woli myśleć, ze wykonał dobrze swoją pracę tylko dlatego – że zadanie było proste, nawet jeśli faktycznie wykonał je świetnie i wszyscy byli pod wrażeniem.
3. Przeświadczenie, że otoczenie ocenia wady
Osoba o niskiej samoocenie podchodzi do siebie nad wyraz krytycznie, wyolbrzymia swoje wady. Często w swojej własnej negatywnej opinii o sobie doszukuje się osądów innych ludzi. Takiej osobie wydaje się, że wszyscy dookoła zauważają w niej tylko słabe strony i wyśmiewają się z niej – nawet wtedy, kiedy nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.
4. Odwoływanie się do opinii innych
Strach przed wyrażaniem publicznie swoich własnych opinii jest jasnym sygnałem braku wiary w siebie. Takiej osobie dużo łatwiej jest odnieść się do zdania i opinii innych osób, ponieważ uważa je za bardziej wartościowe od siebie. Często przypisuje się swoje własne opinie innym ludziom.
5. Odmawianie sobie przyjemności
Osoby, których samoocena jest zaburzona rzadko robią cokolwiek dla własnej przyjemności. Wola wymyślać tysiące wymówek, żeby uniknąć czegoś na co naprawdę maja ochotę – nawet jeśli chociaż trochę by ich to uszczęśliwiło. Dobrym sposobem na walkę z samooceną jest oddawanie się swojej pasji i robienie tego na co mamy ochotę.
6. Porównywanie się do innych i uważanie, że są lepsi.
Ciągłe przeświadczenie, że ktoś zrobiłby coś lepiej, lub jest po prostu lepszy to znak, że koniecznie należy popracować nad samooceną. Dla komfortu psychicznego konieczne jest zaprzestanie porównywania się z innymi; takie porównania są zgubne dla psychiki, opierają się ponadto na błędnych założeniach.
7. Unikanie nowych rzeczy z obawy przed porażką
Osoba o niskiej samoocenie bardzo obawia się porażki, zwłaszcza takiej, która wydarzyłaby się w czyjejś obecności. Z tej przyczyny woli podążać utartymi ścieżkami zamiast próbować nowych rzeczy. Tacy ludzie są bardzo wrażliwi – z pozoru zupełnie nieszkodliwe niepowodzenia traktują jako osobiste porażki i obwiniają się.
Posłuchaj naszych Podcastów: