8 korzyści zdrowotnych oleju z gumiaka

Olej z gumiaka jest otrzymywany poprzez tłoczenie na zimno orzechów i nasion drzewa calophyllum.

Drzewa te głównie rosną w Azji i na Polinezji oraz na Madagaskarze. Olejek tamanu i inne części orzecha tamanu są używane w medycynie od setek lat przez niektóre kultury azjatyckie, afrykańskie i wysp Pacyfiku.

Chociaż niektóre badania sugerują, że olej tamanu może zapobiegać wzrostowi guza u pacjentów z rakiem, leczyć zapalenie pochwy i pomagać w zmniejszaniu objawów u osób z HIV, olejek ten jest głównie stosowany do leczenia skóry.

Olej Calophyllum jest bogaty w przeciwutleniacze i posiada właściwości pochłaniania promieniowania UV. Naukowcy odkryli również, że olej tamanu zawiera kalofilolid, substancję znaną z właściwości przeciwzapalnych) i delta-tokotrienol , która jest formą witaminy E.

1. Trądzik

Badania pokazują, że olej z gumiaka wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i gojące rany wobec szczepów bakterii zaangażowanych w trądzik, w tym Propionibacterium acnes (P. acnes) i Propionibacterium granulosum ( P. granulosum).

2. Trądzik zapalny

Istnieją również dowody na właściwości przeciwzapalne olejku. Oprócz właściwości zabijania P. acnes i P. granulosum, olej tamanu może być również pomocny w leczeniu trądziku zapalnego.

3. Blizny po trądzikowe

Olejek tamanu jest z powodzeniem stosowany w leczeniu blizn w warunkach szpitalnych. Liczne badania biologiczne wykazały, że olej tamanu ma właściwości gojenia się ran i regeneracji skóry. Olej promuje proliferację komórek i produkcję niektórych składników skóry – w tym kolagenu i glikozoaminoglikanów (GAG) – ważnych w gojeniu się blizny. Olejek tamanu jest również bogaty w przeciwutleniacze, które, jak wykazano, są korzystne w leczeniu blizn, także po trądziku.

4. Stopa sportowca

Olej tamanu jest skutecznym lekarstwem na stopę sportowca, zaraźliwą infekcję grzybiczą, która atakuje skórę stóp, gdyż wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne.

5. Zmarszczki

Olejek tamanu to aktywny składnik wielu produktów do pielęgnacji skóry, w tym kremów przeciwzmarszczkowych. Olejek jest bogaty w kwasy tłuszczowe, które pomagają utrzymać nawilżenie skóry. Zawiera również przeciwutleniacze, które zwalczają szkodliwe działanie wolnych rodników. Zdolność oleju do promowania produkcji kolagenu i GAG również odgrywa rolę w przeciwdziałaniu starzeniu się i regeneracji skóry. Olej również absorbuje światło UV i hamuje 85 procent uszkodzeń DNA wywołanych promieniowaniem UV.

nasiona drzewa calophyllum

6. Sucha skóra

Suchość skóry to schorzenie, które często leczy się przy użyciu olejków. Olejek tamanu ma wyższą zawartość kwasów tłuszczowych niż wiele innych olejów, dzięki czemu jest szczególnie korzystny w leczeniu i zapobieganiu suchej skóry. Olej z gumiaka zawiera zarówno kwas oleinowy, jak i linolowy, które nadają mu silne właściwości nawilżające.

7. Ból

Ze względu na jego właściwości łagodzenia bólu i nawilżania skóry stosuje się go miejscowo, w powiązaniu z chorobami takimi jak rwa kulszowa, opryszczka i półpasiec.

8. Włosy

Działa nawilżająco na włosy i powstrzymuje ich wypadanie. Dzięki właściwością przeciwzapalnym jest również stosowany przy stanach zapalnych skóry spowodowanych wrastającymi włosami.

Olejek tamanu jest ogólnie uważany za bezpieczny przy stosowaniu miejscowym. Niewiele wiadomo na temat potencjalnych skutków ubocznych spożywania go doustnie. Należy go jednak unikać jeśli jest się uczulonym na orzech, ponieważ drzewa wyrabiany jest z orzechów.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię