Ta witamina zdobyła ogromną popularność w ostatnim czasie, bowiem ma ona wielkie znaczenie dla naszego organizmu – wspiera układ kostny, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru czy miażdżycy. Dlaczego jej suplementacja ma sens?
Witamina K występuje w dwóch postaciach: K1 (filochinon) i K2 (menachinon) – różnią się one budową, źródłem występowania oraz oddziaływania. Znajdziemy ją w zielonych warzywach, takich jak: sałata, szpinak, jarmuż, brukselka, natka pietruszki i brokuły. Witamina K reguluje wytwarzanie protrombiny, czyli białka.
Natomiast witamina K2 występuje w naszych jelitach, gdzie produkowana jest przez mikroflorę bakteryjną. Jej ilość z dostępnych produktów jest bardzo niska. Znajduje się ona w produktach pochodzenia zwierzęcego, szczególnie w serach długo dojrzewających (Gouda, Brie, Cheddar), żółtka jaj i mięso kurze i gęsie. Dobrym jej źródłem są również kiszonki. Warto zwrócić uwagę, że menachinonu (witamina K2) zawiera natto, czyli japońska potrawa przyrządzona ze sfermentowanej soi. Co ważne, zawiera ona K2 MK7 – to jest menachinon, który jest najaktywniejszą jej formą.
Dlaczego K2 jest tak ważna?
To właśnie ta witamina odpowiada za zdrowe kości i zęby, zapobiega zwapnieniom płytek miażdżycowych i rozwojowi chorób układu krążenia. Typowe objawy niedoboru tej witaminy to również: krwawienia (np. z dziąseł), problemy gojeniem się ran, a nawet stany przedzawałowe.
Paradoks wapnia
Mimo że wapń jest podstawowym budulcem kości i zębów, to bez odpowiedniej stymulacji nie dotrze on do kości. To właśnie witamina K2 MK7 odpowiada za prawidłową jej dystrybucję. To od niej zależy prawidłowe funkcjonowanie osteokalcyny – białka syntezowanego w komórkach odpowiedzialnych za tworzenie się kości. Jej głównym zadaniem jest wiązanie wapnia, jednak przy niedoborze witaminy K proces ten nie działa prawidłowo, co w przyszłości może skutkować zwiększeniem ryzyka złamań i prowadzić do osteoporozy.
Witamina K2 zapobiega również uwapnieniu naczyń krwionośnych. W jaki sposób przebiega ten proces? Surowica krwi zawiera białko o nazwie MGP, które uniemożliwia osadzanie się w naczyniach soli wapniowo-fosforanowe. Przy niedoborze witaminy K2 białko MGP jest nieaktywne i nie może hamować procesu zwapnienia.
Warto zwrócić uwagę, że witaminy K2 i D3 wzmacniają się naprzemiennie, dlatego zalecana jest jednoczesna suplementacja tych witamin.
Niedobory K2
Niedobory witaminy K2 powiązane są często ze stosowaniem antybiotykoterapii, niewydolnością trzustki, zaburzeniami wchłaniania czy chorobami wątroby. Na niedobór witaminy K narażone są osoby: przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, po przebytych poważnych operacjach, stosujące monotonną i źle zbilansowaną dietę, chorujące na mukowiscydozę, celiakię czy przewlekłe zapalenie trzustki.
Jednak w przypadku niedoborów tej witaminy na rynku dostępne są suplementy diety zarówno w formie tabletek, jak i kropli. Dostarczają nam one niezbędne składniki potrzebne do utrzymania zdrowych kości.
Posłuchaj podcastów: