Chcesz wyhodować trzeci zestaw zębów? Ten lek ci to umożliwi

zęby

Pierwszy na świecie lek na hodowanie zębów wchodzi w fazę  badań klinicznych. Naukowcy i lekarze wierzą, że już za 7 lat dentyści będą mogli umożliwić pacjentom wyhodowanie trzeciego zestawu zębów.

Nowy lek ma pomóc osobom urodzonym z anodontią – anomalią. Badania, prowadzone przez Medical Research Institute Kitano Hospital w Osace w Japonii, mają na celu dostarczenie „leku terapeutycznego dla pacjentów, którym brakuje pełnego zestawu zębów stałych z powodu czynników wrodzonych związanych z wpływami genetycznymi lub rozwojowymi, które wystąpiły przed urodzeniem.”

Dr Katsu Takahashi, kierownik oddziału stomatologii i chirurgii jamy ustnej w Szpitalu Kitano Instytutu Badań Medycznych, od wielu lat pracuje nad metodą wyhodowania zębów. Swoje badania w tym zakresie rozpoczął na początku lat dziewięćdziesiątych kiedy to rozpoczął studia podyplomowe.

W wywiadzie z gazetą The Mainichi, powiedział: „Pomysł wyhodowania nowych zębów to marzenie każdego dentysty. Jestem przekonany, że będę w stanie to urzeczywistnić”

Zespół Takahashi z powodzeniem wyhodował zęby „trzeciej generacji” – są to zęby po mlecznych i stałych, na modelach zwierzęcych. Naukowcy również znaleźli gen odpowiedzialny za ograniczanie wzrostu zębów. Dzięki temu odkryciu byli w stanie stworzyć lek, który bezpośrednio celuje neutralizując przeciwciało powstrzymujące wzrost w genie o nazwie USAG-1.

Nad nowym lekiem pracuje ponad 10 instytucji medycznych i instytutów badawczych w Japonii, a całe przedsięwzięcie wspierane jest przez Japońską Agencję Badań i Rozwoju Medycznego (AMED).

Doktor Takahaski dodaje, że on i jego zespół ma „nadzieję utorować drogę do klinicznego zastosowania leku”, który w przyszłości nie tylko pomoże osobom urodzonym z anodontią, ale również jako alternatywne rozwiązanie dla osób, które straciły zęby z powodu poważnych ubytków lub chorób zębów.

Zespół rozpoczyna badania kliniczne na dorosłych, a w późniejszym terminie rozpocznie badania wśród dzieci w wieku od 2 do 6 lat, które wykazują oznaki anodontii.

Przez brak szczepień tracimy odporność na groźne choroby

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię