Wylesianie. Degradacja gleby. Katastrofy naturalne. Zanieczyszczenie wody. Składowanie odpadów. Globalne ocieplenie. To tylko niektóre zmiany środowiska których sprawcą jest człowiek.
Każdego dnia odkrywamy nowe przykłady na to, że człowiek niszczy naturalne środowisko, marnuje energię oraz zasoby naturalne.
Bardzo rzadko słyszymy, że człowiek zrobił coś dobrego dla planety. Dlatego też dzisiaj postanowiliśmy skompilować listę 10 innowacji, za którymi stoi człowiek, a które mogą pomóc naszej plancie w odrodzeniu. Głęboko wierzę, że na uratowanie Ziemi nie jest jeszcze za późno!
1. Szkło solarne
Nowoczesne budynki wyposażone w instalacje pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych spełniają dwie role. Po pierwsze zapewniają mieszkańcom i użytkownikom niższe koszty eksploatacji, a po drugie są przyjazne dla środowiska naturalnego. Jednym z nowych rozwiązań jest technologia solarna z wykorzystaniem szkła. Problemem tej innowacji była zależność pomiędzy wydajnością a przejrzystością szkła. Szkło traciło aż 25% zebranej energii przy dużej klarowności i czystości. Zespół inżynierów z Uniwersytetu Michigan próbuje zapanować nad tym problemem. Jeśli ich próby się powiodą, szkło solarne będzie mogło generować 40% energii wykorzystywanej w USA.
2. Grafen
Nazywany cudem technologii. W 2004 roku zespół rosyjskich i angielskich naukowców z Uniwersytetu w Manchester odkrył „nowy” węgiel – grafen. W 2010 przyznano im za to odkrycie Nobla. Grafen jest to odmiana alotropowa węgla, która może zmienić współczesny świat. Dlaczego? Otóż ta płaska struktura złożona z atomów węgla jest wspaniałym przewodnikiem ciepła. Ale to nie wszystkie super właściwości grafenu. Jest on nad wyraz wytrzymały – mocniejszy niż stal, cieńszy niż papier, bardzo elastyczny, łatwo wchodzi w reakcje z innymi metalami i jest dobrym przewodnikiem elektryczności. Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii zbadali akumulatory z wykorzystaniem grafenu. Wynik ich pracy – naładowanie baterii smartfona zajmie około 5 sekund! Polska może pochwalić się sukcesami w komercyjnym wykorzystaniu grafenu. Za sprawą Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, największe ilości grafenu w Europie są produkowane w naszej ojczyźnie.
3. Roślinne Tworzywa Sztuczne
Plastik uważany jest za winowajcę numer 1 w zanieczyszczaniu środowiska. Roślinne tworzywa sztuczne ulegają biodegradacji. Jednym z najbardziej popularnych jest polimer biodegradowalny – PLA – wytwarzany głównie z kukurydzy. Firma Avani Eco z Indonezji produkuje bioplastyki z manioku. Naukowcy pracują nad produkcją tworzyw biodegradowalnych z wykorzystaniem bakterii oraz glonów występujących w morzach i oceanach.
4.Sztuczne mięso
W 2017 roku ponad 15 000 naukowców z całego świata podpisało „Ostrzeżenie dla Ludzkości”, wzywając między innymi do drastycznego ograniczenia spożywania mięsa. Organizacja ds. Żywności i Rolnictwa przestrzega, że zwierzęta hodowlane odpowiadają z około 14,5% antropogenicznej emisji gazów cieplarnianych. Odpowiedzią na ten problem jest zwiększenie spożycia „sztucznego” mięsa. Przygotowuje się je z komórek macierzystych, które znajdują się w mięśniach. W odpowiednich warunkach laboratoryjnych takie komórki można namnażać, poddawać stymulacji elektrycznej i po kilku tygodniach powstają z nich fragmenty mięśni. Sztuczne mięso wygląda jak mięso i smakuje jak mięso. W Ameryce syntetyczne mięso można kupić w każdym supermarkecie.
5. Ekologiczne akumulatory
Brak wytwarzania wystarczającej energii z reguły powoduje, że nowości technologiczne nie przyjmują się. Ludzie chcę innowacji, ale nie za cenę mocy – energii. Coraz więcej firm próbuje zbudować nową formę akumulatora – zasilaną wyłącznie energią odnawialną. Firma Form Energy z Massachusets pracuje nad wodnymi akumulatorami siarkowymi, które będą magazynowały więcej energii i kosztowały w granicach 10 dolarów za kilowatogodzinę.
6. Czujniki środowiskowe
Sieć czujników środowiskowych wykorzystywana jest do monitorowania zanieczyszczenia środowiska i powietrza, wykrywania i śledzenia pożarów lasów, wykrywania osunięć ziemi, czy też ostrzegania przed trzęsieniami ziemi. Sensory, w zależności od zastosowania, różnią się nie tylko rodzajem czujnika, ale także wymiarami, zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi, sposobem zasilania i transmisji danych oraz metodami zarządzania. Sensory bezprzewodowe oraz ich sieci sensorów bezprzewodowych należą do najszybciej rozwijających się technologii telekomunikacyjnych w ostatniej dekadzie.
7. Inteligenta sieć elektryczna
Produkcja energii jest nadal w dużej mierze scentralizowana, a jej dystrybucja przechodzi przez wiele „rąk” zanim ostatecznie dotrze do użytkownika. Inteligentne sieci elektroenergetyczne oferują komunikację między wszystkimi uczestnikami rynku energii w tym samym czasie i dzięki temu dostarczają energię po obniżonych kosztach i ze zwiększoną efektywnością. Technologie Smart Grid mogą pomóc nam zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 58.
8. Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja czyli nic innego niż zaawansowana robotyka. Dzisiaj to codzienność. Z AI spotykamy się w domu, pracy, sklepach, szpitalach. Sztuczna inteligencja ma wpływ na praktyki rolnicze. Dzięki niej używamy mniej pestycydów, zużywamy mniej wody, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza. Czego może się spodziewać w przyszłości? Naukowcy konstruują maszyny i programy komputerowy zdolny do realizacji wybranych funkcji umysłu i ludzkich zmysłów niepoddających się numerycznej algorytmizacji. Kolejnym etapem jest wdrożenie AI w tworzeniu biodegradalnych tworzyw sztucznych oraz oczyszczeniu oceanów.
9. Fuzja nuklearna
Nasze słońce jest zasilane przez syntezę jąder wodoru, tworząc hel. Przez dziesięciolecia naukowcy pracowali nad wykorzystaniem tego samego procesu do stworzenia zrównoważonej energii lądowej. Wysiłek ten jest niezwykle ważny z ekologicznego punktu widzenia, ponieważ reprezentuje formę energii o zerowej emisji dwutlenku węgla. Prace trwają. Zespół MIT pracujący nad spowolnieniem ocieplenia planety. Są na dobrej drodze. Fuzja jądrowa może być najbardziej wartościową formą energii odnawialnej, ponieważ charakteryzuje się największą gęstością energii i najlepszym stosunkiem zwrotu energii. Naukowcy nazywają ją niedoścignioną doskonałością.
10. Wychwytywanie CO2
Badania wykazały, że wskutek olbrzymiej emisji dwutlenku węgla do atmosfery gaz ten jest w 50% odpowiedzialny za powstanie globalnego efektu cieplarnianego.
Dzięki nowym technologiom CO2 może być wychwytywany. CCS – Carbon Capture and Storage – pomoże w realizacji polityki środowiskowej, poprzez minimalizację emisji CO2 do atmosfery.