Kiełki – zdrowie zaklęte w młodych roślinkach

95

Młode rośliny zawierają w sobie wszystkie substancje, które są im niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju, a  w konsekwencji wydania nasion.

W postaci kiełków, czyli łodyżki i liścieni zarodkowych, są nie tylko miękkie, kruche i delikatne, ale także stanowią koncentrat tego, co w warzywach i ziołach, najcenniejsze. Dzięki wysokiej zawartości substancji czynnych mają zbawienny wpływ na organizm.

Delikatna struktura sprawia, że są lekkostrawne, a zawarte w nich składniki, łatwo przyswajane przez organizm. Warto, do codziennej diety włączyć kiełki warzyw i ziół.

Od starożytności kiełki goszczą na talerzach

Białko, węglowodany, flawonoidy, witaminy i substancje mineralne – to wszystko zawierają w sobie kiełki i to w lekkostrawnej i łatwo przyswajalnej postaci. Już starożytni Chińczycy doceniali ich wartość, stosując nie tylko jako część potraw, ale też lek. Na przykład kiełki koniczyny i lucerny, popularnej rośliny pastewnej mogą się okazać zbawienne dla wegetarian i wegan. Zawierają nawet o 35% więcej białka, niż odpowiadająca im ilość suchej masy mięsa. łatwa dostępność, możliwość wyhodowania ich nawet na parapecie własnego mieszkania, sprawiły, że młodziutkie rośliny przeżywają swój prawdziwy renesans.

 

Jak jeść kiełki

Kiełki są łatwo dostępne w sklepach, można je też wyhodować samemu. Wystarczą nasiona brokuła, rzodkiewki, fasoli, czy nawet słonecznika, spory słój, trochę waty lub ligniny i wody. WYsiane w ten sposób roślinki zaczną wschodzić już po kilku dniach i od razu nadają się do jedzenia. Można traktować je jako dodatek do kanapek, sałatek, posypywać nimi dania, czy udekorować zupy.

Warto tu eksperymentować ze smakami, ponieważ każdy z rodzajów ma smak dorosłej rośliny, jednak  delikatniejszy.  Poza wyżej opisywanymi substancjami zawierają też, między innymi:
• witaminy
• aminokwasy
•  błonnik
•  chlorofil

Kiełki są także, cenną częścią diety odchudzającej. Niskokaloryczne, zawierające duże ilości błonnika, pomagają zapewnić uczucie sytości i wspomagają perystaltykę jelit. Dobro zamknięte w młodziutkiej roślinie sprawia, że  włączenie kiełków do codziennej diety pomoże w zachowaniu dobrej formy i zapobiegnie chorobom.

MT