Czy w Polsce można rozrzucać prochy zmarłych?

Rytuał rozsypywania prochów zmarłych w miejscach, w których chcieliby spocząć znamy z filmów oraz powieści. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w Polsce jest szansa na wykonanie takiego kroku. Sprawdźmy, co mówi o tym Kościół i jakie są zasady.

Zasady kremacji w Polsce

Tak naprawdę sama kremacja według Kościoła jest dozwolona od niedawna. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917 roku była ona całkowicie zabroniona. Obecnie stanowisko Watykanu jest takie, że istnieje taka możliwość, jednak tylko wtedy, gdy nie została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską. Zasady te przyjęto 15 sierpnia 2016 roku, kiedy Kongregacja Nauki Wiary opublikowała instrukcję ” Ad resurgendum cum Christo”, dotyczącej pochówku oraz przechowywania prochów.

 

Czy można rozsypać prochy?

Zasady kremacji są ściśle ustalone. Okazuje się, że ciało możemy spopielić, jednak kolejnym krokiem musi być tradycyjny pochówek. Nie ma mowy o rozsypywaniu prochów, czy dzieleniu ich pomiędzy członków rodziny, a także wykorzystywania ich do tworzenia pamiątkowej biżuterii. Zabronione jest również pozostawienie urny w domu np. na półce w salonie. Prochy muszą mieć określone miejsce spoczynku. Spopielenia ciała można odmówić tylko wtedy, gdy wiąże się z odrzuceniem chrześcijańskich dogmatów lub nienawiścią do religii chrześcijańskiej.

Kościół nie odnajduje przyczyn, by zakazać kremacji, ponieważ nie dotyczy ona duszy i nie ma wpływu na późniejsze zbawienie, więc też nie zaprzecza doktrynie chrześcijańskiej dotyczącej nieśmiertelności duszy oraz zmartwychwstania. Ważne jest również to, że decyzja o kremacji musi być podyktowana wolą zmarłego. Nie wolno spopielić ciała osoby, która za życia sprzeciwiała się takiej formie pochówku. Warto podkreślić również rolę ostatniego pożegnania ciała zmarłego.

Tego na pewno nie wiedzieliście o celibacie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię