Alaska – ciekawostki i fakty

Ostatnia Granica, czyli największy stan Stanów Zjednoczonych. Alaska to miejsce wiecznie dziewiczej przyrody, ogromnych zasobów naturalnych i największego skupiska rdzennych mieszkańców.

 

Oto 32 ciekawostki na temat Alaski:

1. Północna Alaska to najzimniejszy region Alaski

Północna Alaska ma arktyczny klimat – bardzo długa zima z chłodnym, krótkim latem. W sezonie zimowym są tygodnie, kiedy słońce nigdy nie świeci. Latem są tygodnie, w których słońce świeci przez całą dobę. Jednak nawet jeśli słońce świeci przez 24 godziny na dobę w lecie, temperatura ledwo przekracza 2 ° C.

2. Alaska jest domem dla ponad 100 wulkanów

Alaska ma ponad 100 wulkanów i pól wulkanicznych. Ponad 40 z nich było aktywnych w ostatnich 1,5 miliona lat. Na Alasce jest również około 80% wszystkich aktywnych wulkanów w Stanach Zjednoczonych i 8% wszystkich aktywnych wulkanów naziemnych na naszej planecie.

3. Wulkany na Alasce wybuchają co roku

Od początku XX wieku wulkany na Alasce wybuchały co najmniej raz lub dwa razy w roku. W ciągu ostatnich 10 000 lat miało miejsce około 20 katastrofalnych erupcji tworzących kalderę – duże zagłębienie wulkaniczne w kształcie basenu o średnicy większej niż uwzględnione otwory wulkaniczne, które mogą mieć od 2 do 50 km.

4. Anchorage to największe miasto na Alasce

Anchorage zostało zarejestrowane 23 listopada 1920 roku. Miasto liczy około 300 000 mieszkańców, co czyni je najbardziej zaludnionym miejscem na Alasce. Latem średnie temperatury w Anchorage wahają się w ciągu dnia od 12 ° C do 25 ° C, podczas gdy zimą spadają od -1 ° C do -15 ° C.

5. Agresywny rozwój Anchorage rozpoczął się w 1914 roku

Kapitan James Cook (brytyjski odkrywca z brytyjskiej Royal Navy) po raz pierwszy odkrył i opisał obszar Anchorage w 1778 roku. Ostatecznie miasto Anchorage zaczęło rosnąć w roku 1914, a to za sprawą budowy linii kolejowej dla Alaskan Railroad System.

6. Laguna Westchester jest letnim domem 150 gatunków ptaków wędrownych

Westchester Lagoon w Anchorage na Alasce to miejsce spotkań ponad 150 gatunków ptaków wędrownych. To miejsce jest ich domem od końca kwietnia do końca września. Większość ptaków przylatuje z Ameryki Południowej i Florydy.

7. Juneau na Alasce graniczy na wschodzie z kanadyjską prowincją

Juneau na Alasce to jedyna stolica stanu USA z krajem graniczącym. Juneau graniczy na wschodzie z kanadyjską prowincją Kolumbia Brytyjska.

8. Stolica Alaski nie ma dróg łączących inne miasta

Ze względu na nierówny teren otaczający Juneau na Alasce, nie ma dróg ani autostrad, które łączą miasto z Alaską, a nawet Ameryką Północną. W rezultacie wszystkie towary w Juneau wyjeżdżają i docierają statkiem lub samolotem.

 

9. Rosja była pierwotnie właścicielem Alaski

Według naukowców Rosjanie mieszkali na Alasce już w XVII wieku. 30 marca 1867 roku Stany Zjednoczone kupiły od Rosji Alaskę za łącznie 7,2 miliona dolarów.

10. Jezioro Iliamna to największe jezioro na Alasce

Jezioro Iliamna to największe jezioro na Alasce i trzecie co do wielkości jezioro w Stanach Zjednoczonych. Rozciąga się na 124 km długości i 35 km szerokości, obejmując około 2600 km na maksymalnej głębokości 988 stóp. Obszarowo jest tak duże jak stan Connecticut.

11. Alaska ma trzy różne linie brzegowe

Alaska to jedyny stan w Stanach Zjednoczonych z liniami brzegowymi na trzech różnych morzach – Morze Beringa, Ocean Arktyczny i Ocean Spokojny. W rezultacie Alaska ma więcej linii brzegowych niż całe Stany Zjednoczone.

12. Łoś jest zwierzęciem stanowym Alaski

1 maja 1998 roku Gubernator Tony Knowles podpisał ustawę, która oficjalnie uczyniła łosia ssakiem lądowym stanu Alaska. Ponadto łoś alaskański jest największym łosiem na świecie i największym członkiem rodziny jeleniowatych. Pojedynczy samiec łosia alaskańskiego może ważyć do 1600 funtów i może mieć do 7 stóp wysokości.

13. Flaga Alaski może służyć jako kompas

Na fladze Alaski znajduje się 8 złotych gwiazd – 7 układa się w Wielki Wóz i jest symbolem siły, a ósma pokazuje Gwiazdę Polarną – symbol północnej lokalizacji Alaski. Ponadto niebieskie tło symbolizuje niebo, morze, jeziora i dzikie kwiaty Alaski. Po raz pierwszy Alaska oficjalnie użyła flagi w 1959 roku. Zaprojektował ją 13-letni Benny Benson.

14. Wyścigi psów to sport stanowy na Alasce

Dog mushing lub wyścigi psich zaprzęgów to stanowy sport Alaski.

15. Połowa wszystkich lodowców na Ziemi znajduje się na Alasce

Ponad 50% lodowców na świecie znajduje się na Alasce – ponad 27 000 lodowców. Najstarszy lód z lodowca Alaski, jaki kiedykolwiek odzyskano, ma około 30 000 lat i pochodzi z basenu między Mt. Churchill i Mt. Bona we wschodniej Alasce.

16. Alaska ma ponad 5000 trzęsień ziemi każdego roku

Alaska to jeden z najbardziej podatnych na trzęsienia ziemi obszarów na świecie. Dane Alaski pokazują, że co miesiąc dochodzi do setek „małych trzęsień ziemi”. 3 z 10 najsilniejszych trzęsień ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, miały miejsce na Alasce.

17. Najsilniejsze trzęsienie ziemi na Alasce miało miejsce w 1964 roku

Najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek odnotowano w Ameryce Północnej miało miejsce w Wielki Piątek, 27 marca 1964 roku. Trzęsienie ziemi o sile 9,2 wywołało tsunami i osunięcia ziemi, w wyniku których zginęło 131 osób. Trzęsienie ziemi trwało około 4 minut i 30 sekund.8.

18. Wielkie trzęsienie ziemi na Alasce zmieniło linię brzegową Alaski

Wielkie trzęsienie ziemi na Alasce było tak silne, że zmieniło linię brzegową Alaski. W rezultacie silne cztero i pół minutowe trzęsienie ziemi zatopiło niektóre części wybrzeża Alaski na wysokość ośmiu stóp. Inne części wzniosły się do 38 stóp, a większość wybrzeża przesunęła się 50 stóp w kierunku oceanu.

 • Zobacz: Chicagowskie śródmieście jest drugim najlepszym w całej Ameryce. A które miasto jest na pierwszym?

19. Przepisy na Alasce są trochę dziwne

Niektóre prawa na Alasce można uznać za „dziwne i głupie” dla innych. Oto kilka z nich:

 • Budzenie śpiącego niedźwiedzia w celu zrobienia zdjęcia jest zabronione. Jednak strzelanie do niedźwiedzia podczas polowania jest legalne.
 • Noszenie ukrytej procy bez specjalnego pozwolenia jest nielegalne.
 • Swobodne przewożenie psa z tyłu ciężarówki jest nielegalne.

20. Prawo jazdy a licencja pilota

Aby otrzymać prawo jazdy na Alasce, kandydaci muszą mieć co najmniej 21 lat. Jednak zrobienie licencji pilota samolotów jest dostępne już w wieku 17 lat.

21. Najwyższy punkt Alaski znajduje się 6190 metrów nad poziomem morza

Denali to także najwyższa góra na Alasce i Ameryce Północnej. Denali, znany również jako Mount McKinley, ma szczyt na wysokości 6190 metrów nad poziomem morza. Po Mount Everest i Aconcagua, Denali jest trzecim najbardziej odizolowanym szczytem na ziemi. Denali w języku rdzennych mieszkańców Alaski to Koyukon, które oznacza „ten wielki”, „wysoki”, „wysoki”.

 

22. Pierwsi wspinacze dotarli na szczyt Denali 7 czerwca 1913 roku

Hudson Stuck, Harry Karstens, Robert Tatum i Walter Harper to pierwsi zweryfikowani wspinacze, którzy udali się na południowy szczyt Denali (Mount McKinley) 7 czerwca 1913 roku.

23. Ponad 30 000 ludzi próbowało wspiąć się na Denali i zdobyć jego szczyt

Pierwsza zarejestrowana próba wejścia na Denali miała miejsce w 1903 roku przez Jamesa Wickershama. Ponad 30 000 osób próbowało wspiąć się na Denali i osiągnąć szczyt, tylko połowie z nich się to udało.

24. Denali pochłonęło ponad 120 żyć od 1932 roku

Górna połowa Denali pokryta jest licznymi lodowcami i śniegiem, a temperatura waha się od -59 do -83 stopni Celsjusza. Denali odnotował ponad 120 ofiar śmiertelnych od roku 1932. Najczęstszą przyczyną śmierci były lawiny i ostra choroba wysokościowa.

25. Park Narodowy Denali to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Alaski

Park Narodowy Denali jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w stanie. Odwiedza go ponad 400 tysięcy osób rocznie. Ta 2,4 miliona hektarów ziemi jest wypełnione naturalnym pięknem Alaski i oferuje swoim gościom idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, biwakowania, jazdy na rowerze, wspinaczki górskiej itp.

26. Alaska to „odpowiedź dla samotnej kobiety”

Stary dowcip „Alaska to odpowiedź dla samotnej kobiety” ma podłoże w statystykach demograficznych Alaski.. Według statystyk, Alaska ma najwyższy stosunek mężczyzn do kobiet w Stanach Zjednoczonych – na 100 kobiet przypada 107 mężczyzn.

27. Na 21 mieszkańców Alaski przypada 1 niedźwiedź

Alaska ma około 98 procent populacji niedźwiedzi brunatnych w USA i 70 procent całej populacji Ameryki Północnej. Szacuje się, że na Alasce żyje od 30 000 do 35 000 niedźwiedzi brunatnych.

28. Alaska ma 8 parków narodowych

Oprócz Parku Narodowego Denali, pozostałe 7 parków narodowych Alaski to:

 • Bramy Arktyki – Północna Alaska
 • Glacier Bay – południowo-wschodnia Alaska
 • Katmai – południowa Alaska
 • Kenai Fjords – południowo-środkowa Alaska
 • Kobuk Valley – północno-zachodnia Alaska
 • Lake Clark – południowo-zachodnia Alaska
 • Wrangell – St. Elias – południowo-środkowa Alaska

29. Wrangell – St. Elias to największy park narodowy na Alasce

Wrangell-St. Elias to największy park narodowy na Alasce o powierzchni ponad 4 milionów hektarów.

Wrangell-St. Park Narodowy Elias ma około 10 wulkanów wraz z 2 aktywnymi wulkanami – Mount Wrangell – jeden z trzech największych aktywnych wulkanów na świecie i Mount Churchill

30. Rdzenni mieszkańcy Alaski są podzieleni na pięć głównych grup

Alaska ma najbardziej skoncentrowaną rdzenną populację Stanów Zjednoczonych. Pięć głównych grup to Północni Eskimosi, Południowi Eskimosi, Indianie Wewnętrzni, Indianie Południowo-Wschodniego Wybrzeża i Aleuci. Rdzenni mieszkańcy stanowią 24 procent populacji Alaski.

31. Osiem gatunków wielorybów żyje na Alasce

Alaska ma osiem gatunków wielorybów: Bowhead, Humpback, Gray, Beluga, Orca, Blue, Right i Minke.

32. Alaska jest również znana ze swoich dużych ważek

Alaska słynie z niedźwiedzi, łososi i wielorybów. Stan jest również domem dla ponad 30 gatunków ważek. Niektóre z nich mogą osiągać rozmiary ptaka – od 6 do 12 cali.

Najzimniejsze miasta Ameryki

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię