Automasaż – ulga we wzmożonym napięciu

Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się po prostu masaż, wykonywany na własnym ciele.

Każdy człowiek, kiedy coś go boli, czy odczuwa napięcie w określonych partiach ciała, odruchowo kładzie tam ręce i masuje miejsce dotknięte dolegliwościami. Robimy tak kiedy się uderzymy, w czasie bólów głowy, brzucha, czy pleców. W rękach tkwi wielka moc i dobrze jest umieć ją wykorzystać. Dzisiaj podpowiemy jak.

Pomóc mogą tu wszelkiego rodzaju masażery, a nawet gładkie kamyki, czy piłki tenisowe. Pomóc mogą również balsamy, czy masła do ciała, a sam automasaż włączyć do codziennej higieny i połączyć z wcieraniem kosmetyków pielęgnacyjnych.

Automasaż głowy i szyi

Oprzeć głowę tak, jakby chciało się ją podeprzeć rękami. Kciukami prowadzić koliste ruchy, poczynając od nasady karku w górę, w kierunku serca. Płynnie przesuwać dłonie, kiedy napięcie pod palcami zaczyna ustępować. Czynność powtarzać aż całą szyja i głowa będą rozluźnione pod dotykiem, a uczucie napięcia ustąpi.

Automasaż ramion i dłoni

Poczynając od dłoni i przesuwając w górę rozcierać i ugniatać delikatnie ciało, pobudzając krążenie, a ż dojdziemy do barków. Na zakończenie warto wykonać kilka kolistych ruchów ramionami i dłońmi i poruszać barkami.

Automasaż tułowia i brzucha

Objąć się rękami i ruchem delikatnego ugniatania przesuwać dłonie od boków w górę, przez klatkę piersiową – zawsze od dołu do góry. Czynność powtarzać do chwili ustąpienia napięcia. Masaż brzucha wykonujemy zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara, okrężnymi ruchami, delikatnie naciskając. Pomaga przy zaparciach i niestrawności, małym dzieciom przynosi ulgę przy kolkach.

 

Automasaż nóg

Zmęczone nogi i uczucie ich ciężkości to częsta przypadłość osób prowadzących siedzący tryb życia. Nogi dobrze jest masować delikatnie ugniatając, od dołu w górę, ruchami przypominającymi rozcieranie. Od kostek aż do pośladków i okolic miednicy.
W ciele znajdują się punkty szczególnie wrażliwe. To w nich łączą się ze sobą mięśnie, nierzadko też, płytko pod skóra przebiegają tam duże nerwy. Łatwo je wyczuć, bo są szczególnie tkliwe, a ich dotykanie czasem sprawia ból. Takim miejscom warto poświęcić więcej uwagi i delikatności.

Automasaż poprawia krążenie, zmniejsza napięcie mięśni i redukuje stres. Regularnie stosowany poprawia też wygląd skóry, zatem warto poświęcić na niego, te kilka minut dziennie.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię