Nieestetyczny nalot na kranach i sitkach znany jest każdemu, kto kiedykolwiek prowadził dom. Różne są sposoby i środki na jego usuwanie.
Czym jest ten uciążliwy nalot? To nic innego jak minerały wytrącające się z wody. Pozbawiona ich jest jedynie woda demineralizowana, stosowana w niektórych technologiach. Ta w kranach ma skład chemiczny o wiele bogatszy niż proste H2O, o którym każdy z nas uczył się na chemii.
Biały nalot z węglanów jest nie tylko nieestetyczny, a le poprzez swoją chropowatość stanowi siedlisko bakterii i potencjalnie chorobotwórczych patogenów. Poza odkładaniem się w miejscach widocznych, tworzy się również wewnątrz rur.
O ile w handlu znajduje się mnóstwo agresywnych chemicznie środków, skutecznie rozpuszczających nalot, o tyle stosowanie ich jest szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i samej armatury. Pozostałości wraz z wodą mogą się dostawać do ludzkiego organizmu. Warto, zatem,zainteresować się domowymi metodami.
A tych nie brakuje i w przeciwieństwie do sklepowych specyfików są nieszkodliwe. Oto niektóre z nich.
Kwasek cytrynowy
Zmieszany z ciepłą wodą i pozostawiony na około godzinę, doskonale rozpuszcza węglanowe osady. Potem wystarczy miejsce wytrzeć suchą szmatką. Podobnie działa sok z cytryny, ale tego nie należy rozcieńczać.
Ocet
Rozcieńczony z wodą w proporcji 1:1 stanowi skuteczny odkamieniacz. Wystarczy nanieść go na czyszczoną powierzchnię i pozostawić na 30 minut. Podgrzany działa silniej.
Soda oczyszczona
Trzy łyżki sody zmieszać z łyżką ciepłej wody. Powstałą pastę nałożyć na czyszczone miejsce i pozostawić na godzinę.
Gumka do ścierania
To nie żart. Węglanowy, biały osad można skutecznie usunąć zwykłą, twardą gumką do ścierania.
@pogotowie_sprzatajace Szok ???? #pogotowiesprzatajace #cleaninghacks #cleaningtips #ttsprząta #cleantok #cleaning #clean #sprzątanie #białystok #dlaciebie???? #fypdongggggggg ♬ looper – Official Sound Studio
MT