Bliny to tradycyjne danie kuchni ukraińskiej, rosyjskiej i białoruskiej. Jest to forma drożdżowych naleśników wykonanych z mąki gryczano-pszennej lub gryczano-żytniej.
Wiele domowych przepisów opisuje sposoby ich przyrządzania w oparciu także o inne rodzaje mąk oraz z dodatkiem kasz i kefiru. Podaje się je w różnych formach – bez dodatków, z gotowaną rybą, z łososiem, wędzonym jesiotrem, solonym śledzie, rybnymi sałatkami, marynowanymi grzybami, kawiorem, różnego rodzaju pastami, z roztopionym masłem, i sosami oraz w wersjach na słodko: ze śmietaną, marmoladą, konfiturą.
Ciasto drożdżowe nalewa się na rozgrzaną patelnię tak, aby stworzyło cienką warstwę. Warunkiem koniecznym do podania blinów jest, aby w chwili podania były ciepłe i wilgotne – szybko wysychają i stają się kruche.
Tradycyjnie spożywa się je przed wielkim postem, w tygodniu ostatkowym zwanym Maslenicą. Współcześnie bliny przyrządza się i spożywa także w innych porach roku – bez nawiązania do religii.
Bliny mają znaczenie szczególne i symboliczne dla kultury rosyjskiej – podaje się je matkom po porodzie oraz na stypach; niegdyś istniał także zwyczaj wystawiania ich na parapetach, aby mogli skosztować ich pielgrzymi i ludzie ubodzy.
W czasach przedchrześcijańskich, dla wczesnych ludów wschodniosłowiańskich uważano bliny za symbol słońca – głównie ze względu na ich okrągły kształt. Tradycyjnie przygotowywano je pod koniec zimy, aby uczcić odrodzenie się nowego słońca, bliny nazywano wówczas „mlinŭ”.
W okresie ostatków koniecznie spróbujcie naszego przepisu na bliny. Jako dodatek proponujemy bitą śmietanę z owocami, ulubioną konfiturę lub sałatkę rybną.
Przepis na bliny – ostatkową przekąskę ze Wschodu
Składniki:
- 150g mąki pszennej;
- 250g mąki gryczanej;
- 50g roztopionego masła;
- 25g drożdży;
- 500ml ciepłego mleka;
- 1 żółtko;
- 2 łyżeczki cukru;
- 1 łyżeczka soli;
- olej do smażenia.
Przygotowanie:
- Do miski dodajemy 3 łyżki mąki pszennej, łyżeczkę cukru, 1/4 szklanki ciepłego mleka oraz rozkruszamy drożdże.
- Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- W drugiej misce mieszamy pozostałe składniki: przesianą mąkę gryczaną i resztę mąki pszennej, pozostałe mleko, żółtko, cukier, roztopione masło oraz sól.
- Całość dokładnie mieszamy, tak aby powstało gładkie ciasto.
- Następnie dodajemy zawartość miski z drożdżami, dokładnie mieszamy i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia, tym razem na ok. 40 minut.
- Konieczne jest aby pamiętać o przykryciu ciasta.
- Po wyrośnięciu ciasto nakładamy łyżką na gorący olej.
- Bliny smażymy po obu stronach na złoty kolor.
- Po usmażeniu przekładamy je na ręcznik papierowy aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Posłuchaj podcastów: