Borówka amerykańska – co robić by była obsypana owocami jak nigdy dotąd?

Lubiany i ceniony w uprawach zarówno przydomowych, jak i przemysłowych, krzew owocowy – borówka wysoka zwana amerykańska, potrafi sprawiać kłopoty.

Przyczyną są jej specyficzne wymagania. Podobnie jak inne rośliny z rodzimy wrzosowatych, do której należy, lubi ziemię mocno kwaśną i nie toleruje nawet niewielkiej zawartości wapnia.  Jak zadbać o borówkę, żeby rokrocznie dawała obfity plon?

Choć w  sprzedaży jest wiele odmian różniących się wysokością, pokrojem, wielkością i stopniem pokrycia owoców woskowym nalotem, co wpływa na ich barwę, wszystkie mają podobne wymagania uprawowe. Bez względu na to czy w ogrodzie rośnie odmiana plonująca wcześnie czy późno, należy zapewnić jej miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru.

Jednak odpowiednie stanowisko to nie wszystko. Borówka musi mieć ziemię kwaśną, przepuszczalną i bogatą w próchnicę. Większość odmian, natomiast, jest w pełni mrozoodporna. Jednak, żeby pomóc roślinie przetrwać zimę i nie tracić czasu na regenerację, warto przed nadejściem mrozów okryć ją agrowłókniną zimową lub chochołami ze słomy.  Wokół korzeni można usypać kopczyki ze zmielonej kory sosnowej. Rozkładając się, zakwasi ziemię, co bardzo borówce odpowiada.

Tak zabezpieczona i prawidłowo nawadniana i dokarmiana roślina będzie obficie kwitnąć i owocować. Jednak pielęgnacja nie kończy się na zbiorach. Jesienią warto podać roślinie szczepionkę mikoryzową z odpowiedniego, symbiotycznego gatunku grzybów. Natomiast wczesną wiosną, po zdjęciu okrycia wykonać cięcie pielęgnacyjne.

 

Tnie się zawsze czystym, ostrym sekatorem, ok. 0,5 cm pod węzłem, na skos, od środka rośliny na zewnątrz. Taka technika pozwala sokom z ranki i wodzie opadowej spływać poza krzew, co stanowi ważną profilaktykę chorób grzybowych. Odpowiednio zaopiekowana borówka co roku odwdzięczy się pysznymi i zdrowymi owocami.

Warzywa i owoce – jak przedłużyć ich świeżość?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię